X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
October - 2021
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

TIPY PRO MAJITELÉ KONÍ V OBDOBÍ ZIMY

11.01.2016
(0) Hlasů
   
(5796) Zobrazeno

TIPY PRO MAJITELÉ KONÍ V OBDOBÍ ZIMY

Velmi kvalitní seno by mělo být základem koňské stravy v zimním období

 

Sníh a zima je tady. S tím na mysli, Liz Arbittier, VMD, veterinář na Pensylvánské Univerzitě - škola veterinárního lékařství v New Bolton, Centrum služeb pro koně, poskytla šest důležitých tipů, jak majitelé mohou udržet své koně zdravé a bezpečné během ledových dnů zimy.

1. Zajistěte odpovídající přístřeší. Mnoho koní je v pohodě venku přes zimu. Pokud jsou metabolicky zdraví, přijímají dostatek kalorií, mají hustou zimní srst a patřičné přístřeší, mohou šťastně přečkat i tuhou zimu, kterou my lidé nemáme moc rádi.

Mnoho koní nepotřebuje zimní deky, ačkoliv nepromokavé / prodyšné přikrývky mohou pomoci chránit proti větru a dešti. Nízké teploty samotné zpravidla koním nevadí, ale vítr a vlhkost může být pro ně obtížné tolerovat, a proto musí mít možnost se před těmito povětrnostními vlivy schovat. Nejlepším řešením je strukturovaný přístřešek, který je dostatečně velký, aby se všichni koně ve výběhu mohli bezpečně schovat před počasím. Jeden velmi dominantní kůň, který nedovolí více submisivním koním přístup do přístřešku, může být problém, takže majitelé by měli dobře vyhodnotit situaci ve stádě a zajistit, aby tato situace nenastala.

2. Zajistěte dostatečné množství kalorií. Fráze "vytvořit tukové zásoby se na zimu" není vtip! Koně potřebují podstatně více kalorií na udržení tepla v zimě, než je tomu v jakémkoliv jiném ročním období. Vysoce kvalitní seno by mělo být základem jakéhokoliv zimní stravy, zejména u koní, kteří tráví většinu času venku. Měli by mít suché, čerstvé seno k dispozici po celou dobu, aby udrželi příjem kalorií vyšší než jejich ztrátu. Starší koně nebo koně s významným zubním onemocněním, kteří nemohou produktivně přijímat seno, potřebují získat kalorie častěji a ve formě, kterou mohou použít, jako například krmivo pro seniory.

Doporučení GLORD.CZ:

PRE ALPIN SENIOR - „Základní krmivo pro seniory“ – MOŽNO NAMÁČET - http://www.glord.cz/Agrobs-GmbH/Zakladni-krmivo-pice/pre-alpin-senior-12,5-kg p

HORSE ALPIN SENIOR -  "Kompletní živiny pro seniorský věk " - http://www.glord.cz/Agrobs-GmbH/kompletni-krmivo/horse-alpin-senior-15-kg

Za studena lisovaný LNĚNÝ OLEJ GLORD - "energie pro zahřátí" - http://www.glord.cz/lneny-olej-glord

 

3. Poskytujte vodu, ne led. Jednou z hlavních příčin kolik v období zimy je ucpání střev, které je způsobeno nedostatečným příjmem vody. Různé technologie nám poskytují vynikající řešení tohoto problému: vyhřívané vodní nádrže a nemrznoucí automatické napájecí systémy. Pokud koně jsou stále venku, stojí za to zajistit elektřinu pro tato zařízení pro stálý zdroj čerstvé vody. Poskytování vody je relativně snadný způsob a můžeme tak zabránit zimní kolice, která by mohla skončit tragicky.

4. Dekujte důsledně a často kontrolujte. Dekování může být užitečné, aby koně byli v teple, suchu a šťastní. Nicméně často může pod dekou číhat něco, co může způsobit problém, pokud není včas odhaleno. Bakteriální onemocnění kůže, běžně známé jako rain rot – MVDr. Dominika Švehlová - V anglicky mluvících zemích známý jako „mud fever“ nebo „rain rot“, u nás zatím bez zažitého laického názvu: bolestivý bakteriální zánět kůže provázený tvorbou strupů, někdy podobný flegmóně, jindy plísni – může vzniknout, pokud se kůň s hustou srstí opakovaně potí a pak se suší pod dekou. Změny v tělesné kondici, např. rychlé hubnutí, mohou být také přehlédnuty v případě, že deka není pravidelně sundavaná a kůň kontrolovaný.  Je také vhodné, aby vzaly na vědomí jakékoliv nové boule a hrboly, které nemusí být vidět s dekou.

5. Buďte rozumní, co se týká stříhání. Koně mají hustou zimní srst z nějakého důvodu – je uzpůsobena tak, aby je chránila. Mnoho lidí, kteří jezdí po celé zimní období, považují za užitečné koně ostříhat, protože hustá zimní srst zpomaluje dobu schnutí po jízdě. Pak je v pořádku pustit na výběh správně dekovaného ostříhaného koně. Nicméně, majitelé koní, kteří jsou v zimě venku 24/7 by měli být opatrní a velmi svědomití co se týká dekování koně s ohledem na kolísající teploty. Není to fér vůči koni – ostříhat ho a pak ho správně nedekovat. Majitelé, kteří stříhají své koně úplně, včetně hlavy a uší, musí být pečliví a nechávat své koně ve stáji během příliš nízkých teplot, protože může dojít k omrzlinám.

6. Věnujte pozornost nohám. Většina koní je v pohodě v téměř jakémkoliv množství sněhu, ale led je jiný příběh. Buďte velmi opatrní na ledu, který je na povrchu, kudy koně chodí, a to buď do výběhu, nebo v prostoru jejich výběhu. Zlomeniny nebo pády koní mohou být nezamýšlený důsledek riskantního povrchu. Mějte po ruce prostředek na námrazy (sůl), když povrch zledovatí (ale nezapomeňte dávat pozor na vaše kočky a psy, kteří špatně snášejí sůl na svých tlapkách.). Koně, kteří jsou kováni a žijí v zasněžených oblastech, by mohli těžit ze speciálních podložek, které zabrání tvoření sněhových nášlapek. Tyto sněhové nášlapky mohou vytvořit něco jako "jehlové podpatky", které jsou velmi nestabilní a mohou vést ke zranění. Nakonec v období ledu a sněhu se ujistěte se, že váš kovář a veterinář mají dobrý přístup k vašim koním: údržba/ solení příjezdové cesty je velmi důležité a to zejména v naléhavých, nouzových situacích.

 

TheHorse.com, S laskavým svolením University of Pennsylvania školy veterinární medicíny, leden 5, 2016