X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
October - 2021
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

TIPY NA UDRŽENÍ ZDRAVÍ KONÍ - SENIORŮ

03.09.2015
(0) Hlasů
   
(6989) Zobrazeno

 

Photo: iStock

Seniorská populace koní byla a je na vzestupu. Ale s přibývajícím věkem přichází potenciální zdravotní problémy. Takže jaké jsou nejlepší způsoby, jak zajistit, aby kůň senior zůstal zdravý po celou dobu svých "zlatých! let?

Mary Rose Paradis, DVM, MS, Dipl. ACVIM, docentka na katedře klinických věd na Tuftse, v N. Grafton, Massachusetts se s námi podělila o následující tipy, jak udržet zdraví seniorských koní.

"Za posledních 20 let jsme zaznamenali více koní ve věku nad 20 let v naší nemocnici," řekla Paradis. "Malá studie ukázala, že od roku 1989 do roku 1999 jsme viděli téměř šestinásobný nárůst koní se zdravotními problémy, kteří byli 20 let nebo starší.“

Paradis říká, že může být obtížné určit, zda zdravotní problémy pozorované u starších koní jsou způsobeny samotným věkem nebo z důvodu chorobného procesu. Také říká, "starší koně mají mnoho ze stejných zdravotních problémů jako mladí koně, ale výskyt některých onemocnění zdá se, se zvyšuje s věkem."

Také poznamenala, že staří koně se zdají být více medikováni než mladší koně: "Když byli majitelé dotázáni o použití léků pro chronické problémy, vyplynulo, že 25% starých koní oproti 6% mladých koní užívalo pravidelné léky."

Nicméně, "starší koně mohou vést zdravý život do svých 30 let, a to zejména v případě, že se problémy začnou řešit co nejdříve po jejich objevení." řekla Paradis. Z tohoto důvodu doporučuje, aby stárnoucí koně podstoupili pravidelné roční či dvouleté veterinární geriatrické posouzení, které zahrnuje:

 • Důkladné fyzické vyšetření, se zaměřením na tělesnou kondici, zuby, chuť k jídlu, abnormality srsti, svalovou ztuhlost nebo chromost, oční abnormality a srdeční zdraví;
 • Krevní testy, včetně kompletního krevního obrazu, profil chemie, adrenokortikotropní hormonální hladiny a hladiny inzulínu;
 • Vyšetření trusu    

Poté Paradis popisuje některé běžné zdravotní problémy u koní ve věku 20 + a jak nejlépe se k nim postavit

Gastrointestinální a zubní problémy

Paradis uvedla, že v jedné studii, kolika bylo nejčastějším důvodem pro hospitalizaci starších koní a další studie prokázala, že gastrointestinální léze byly nejčastějším důvodem úmrtí koní 15 let a starších.

Zubní onemocnění, pravděpodobně hraje významnou roli v rozvoji koliky a dušení starších koní. Britská studie ukázala, že "95% z koní starších než 15 let mělo zubní abnormality," pokračovala. "To bylo často přehlíženo majiteli, kteří uvedli, že pouze 10% starých koní trpělo onemocněním chrupu a dalších 15% majitelů uvedlo, že se u jejich koní vyskytuje „quidding“ (z důvodu bolesti v hubě – špatných zubů si kůň ukládá sousta na straně ústní dutiny nebo seno rovnou plive – pozn. překl.)

Pokusit se snížit výskyt zubních onemocnění a souvisejících gastrointestinální problémů - majitelé a veterináři by měli pravidelně sledovat zubní zdraví koní, ale postupovat opatrně, pokud se vyskytnou problémy.

"Radiální korekce závažného zubního onemocnění nemusí být efektivní při zlepšování schopnosti zvířete přijímat píci," řekla Paradis. Místo toho se doporučuje zkrácení přerostlých a ostrých zubů ke zlepšení komfortu koně, a podle potřeby změnit dietu koně.

Tělesná kondice, hubnutí a výživa

Ačkoli mnoho lidí spojuje stárnutí s hubnutím, Paradis řekla, že výsledky jedné studie ukázaly, že 68% koní 20 let a starších měli střední nebo dobrý stav tělesné kondice a 28% koní bylo považováno za obézní nebo velmi obézní, zatímco pouze 4% mělo špatné nebo velmi špatné skóre. To znamená, že vědci došli k závěru, že obezita je obvykle větší problém u stárnoucích koní než hubnutí.

Pokud by starší kůň začal ztrácet tělesnou hmotnost, doporučuje provést veterinární diagnostiku stejně jako u mladšího koně a identifikovat problém. Koně hubnou jako důsledek nižšího kalorického příjmu nebo zvýšené kalorické potřeby.

"Kaloricky snížený příjem potravy u staršího zvířete může být způsoben nedostatkem kvalitního krmiva, nechutenstvím jako sekundárním projevem k oslabující nemoci, špatný chrup, špatné trávení a malabsorpce (porucha vstřebávání živin – pozn. překl.)," vysvětlila. "Důvody pro které mohou mít  starší koně zvýšené využití kalorií, může souviset se životním prostředím - chlad, zvýšené nároky na fyzický výkon (méně pravděpodobné) a zvýšený katabolismus (rozklad složitých molekul, jako jsou například bílkoviny a tuk, na jednodušší sloučeniny )sekundární k  oslabující nemoci. "

Jakmile veterinář určí příčinu úbytku hmotnosti, mohou spolu s majitelem implementovat úpravy krmení s cílem zvýšení tělesné váhy.

"V podstatě, pokud se jedná o zdravé starší koně, jejich nutriční požadavky se nemusí lišit od mladších dospělých koní." To znamená, že strava by měl být založena na kvalitní píci s doplňkem koncentrovaných krmiv podle potřeby – doporučení Glord.cz – HORSE ALPIN SENIOR

Paradis řekla, že mnoho krmiv pro koně –seniory  obsahuje celou řadu důležitých komponentů stravy včetně:
 

 

"Nicméně často se krmení seniorských koní musí přizpůsobit tomu, co budou jíst. Koně se špatným chrupem budou mít problémy se senem a celým jádrem. Alternativní krmiva zahrnují trávu, seno s minimálním obsahem stonků – doporučení Glord.cz – PRE ALPIN SENIOR a namočené kostky sena – doporučení Glord.cz – PRE ALPIN COMPACT nebo senáž. "


Paradis upozornila, že problémy s krmením seniorských koní vzniknou tehdy, když kůň má zdravotní problémy, které vyžadují specializovanou stravu. Například koně s obezitou - doporučení Glord.cz - AGROBS LEHKÝ POŽITEK s metabolickým syndromem a inzulinovou rezistencí mají speciální požadavky na stravu; jak krmit tyto koně bylo nad rámec přednášky Mary Rose Paradis,  ale i další informace lze nalézt na TheHorse.com.

Pokud máte konkrétní otázky o krmení seniorského koně, obraťte se na svého veterináře nebo výživového poradce.

 

Muskuloskeletární poruchy


Dále Paradis obrátila pozornost k onemocnění pohybového aparátu u seniorských koní. Řekla, že tyto problémy byly druhým nejčastěji uváděným problémem v jedné studii, chromost včetně  laminitidy (nejvíce v souvislosti s PPID - pituitary pars intermedia dysfunction – Cushingův syndrom – endokrinní porucha – pozn. překl.) a degenerativní onemocnění.


Starší koně signifikantně častěji konzumují dlouhodobě podávané léky k léčení muskuloskeletární bolesti, než mladší koně.


"Předpokládá se, že dřívější zranění kloubů, svalů, šlach, vazů nastartuje u seniorského koně progresivní degenerativní změny."


Paradis uvedla následující doporučení pro management související osteoartrózy a dalších problémů pohybového systému u starších koní:

 • Poskytovat nesteroidní protizánětlivé léky uvážlivě
 • Zvýšit pohyb za účelem snížení bolesti a vyhnout se stání v boxe
 • Upravte program výcviku koně tak, aby nebyly přetěžovány jeho tělesné schopnosti
 • Pracujte s koněm pravidelně, nikoliv jen občas nebo o víkendech
 • Zvažte přidání nutraceutika jako je glukosamin-chondroitin sulfátu, kde bylo prokázáno, zlepšení stupně chromosti, flexe, zlepšení délky kroku
 • Zvažte přidání doplňkové terapie, jako je akupunktura, chiropraxe, nebo masážní terapie do celkového zdravotního režimu koně.

 

Nemoci dýchacích cest


Třetím nejčastější uváděným zdravotním problémem seniorských koní byla respirační onemocnění, řekla Paradis.


"I když recidivující obstrukce dýchacích cest (RAO), nebo dýchavičnost není omezena na staré koně, věk je rizikovým faktorem pro RAO," řekla Paradis. V jedné studii, 19% starších koní, kteří dostávali léky, byli léčeni na dušnost.
RAO léčba se soustředí na potlačení zánětu a zúžení průdušek (zúžení dýchacích cest), které může být docíleno pomocí:

 • Snižování environmentálních alergenů, jako je prach
 • Poskytnutí možnosti 24 hodinového výběhu
 • Odstranění prašného sena z koňské diety – doporučení Glord.cz – seno bez plísní a prachu, vhodné pro dušné koně – ALPSKÉ SENO
 • Zlepšení ventilace ve stáji, pokud kůň musí být ustájen v boxe
 • Administrace orálních nebo inhalačních kortikosteroidů a bronchodilátorů.

 

Další zdravotní obtíže


Paradis řekla, že oční problémy a neoplázie (tumory) jsou také častými zdravotními problémy starších koní.


"I když ne často uváděno majiteli koní, v irské studii je uváděno, že 94% koní starších než 15 let mělo nejméně jednu abnormalitu identifikovanou externím očním a oftalmologickým vyšetřením," řekla Paradis. Mezi nejčastější oční problémy zjištěné u stárnoucích koní byl zákal (gel, který vyplní oční bulvu mezi čočkou a sítnicí), senilní degenerace retinopatie (věkem nezánětlivé poškození sítnice) a šedý zákal

.
Pokud jde o neoplázii - jak karcinom dlaždicových buněk (SCC) a melanom  - výskyt se zvyšuje s věkem, řekla Paradis, kdy SCC je nejvíce převládající a melanomy jsou nejčastěji pozorovány u šedých koní.


"V jedné studii týkající se SCC, se ukázalo, že průměrný věk postižených zvířat byl 16,5 let." SCC je nejčastěji vyskytuje v oku nebo pohlavních orgánech. Pokud není zachycen včas, může metastazovat do lymfatických uzlin a mít za následek další vážné problémy. Navíc, Paradis říká, že "u přibližně 80% starších šedých koní je evidence výskytu externích melanomů. Tyto zřídka metastazují, ale ve studii o nádorech centrálního nervového systému, melanomy byly druhý nejčastěji se vyskytující nádor a zdají se být v souvislosti s věkem."

 

Rozhodnutí o ukončení života


"Veterináři jsou často dotazování, kdy je nejlepší uspat staré  koně," říká Paradis, navzdory skutečnosti, že tato otázka nemá jednu konkrétní odpověď.


Podle jedné studie, prvních šest důvodů pro uspání starých koní byly:

 • Chromost
 • Kolika
 • Chronické onemocnění
 • Akutní onemocnění
 • Laminitida
 • Zlomenina kosti

Faktory, které ovlivnily eutanazii, řekla, obsahovaly "beznadějnou" prognózu, doporučení veterinárního lékaře a špatnou kvalitu života.


Nakonec, rozhodnutí o eutanázii koně spočívá na majiteli koně po konzultaci se svým veterinářem a mělo by být považováno za individuální rozhodnutí pro každé zvíře a situaci.

 

TheHorse.com, Erica Larson, News Editor, Srpen 28, 2015