X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Listopad - 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

TIPY NA UDRŽENÍ VÁHY KOŇSKÝCH SENIORŮ

26.02.2016
(2) Hlasů
   
(6416) Zobrazeno

Zaměřte se na udržení kondice vašeho koňského seniora ve skóre 5-7 na 1-9 stupnici

 

Konští senioři tvoří jedinečnou část populace koní a často musí čelit speciálním zubním a stravovacím potřebám. Takže občas potřebují větší pomoc pro zachování své váhy, než tomu bylo za jejich mladších let. Naštěstí existují kroky, které mohou pomoci starším koním se zachováním správné váhy ve svých zlatých letech.

Během 2015 American Association of Equine Practitioners Convention, které se konalo 5 - 9. prosince v Las Vegas, Mary Beth Gordon, PhD, ředitelka koňského výzkumu a vývoje nových produktů u Purina Animal Nutrition, se podělila jak veterináři, výživáři a majitelé koní mohou změnit seniorskou dietu s cílem maximalizovat zdraví a dlouhověkost.

Paní Gordon strávila podstatnou část svého rozhovoru na téma hubnutí. Poznamenala, že někteří starší koně zhubnou, pokud jsou krmeni špatným až středně kvalitním senem.

 „Koně byli geneticky navrženi tak, aby prosperovali na nekvalitní píci, což je jeden z důvodů, proč se tolik koní může stát obézními; nicméně, chronická bolest, špatný chrup, nebo jen "stáří" může zhoršit schopnost koně absorbovat dostatečné množství kalorií (energie) a živin z píce,“ řekla paní Gordon.

"Jedním z důvodů je, že jak koně stárnou, trpí 'Inflamm- aging - stárnutí", což je chronický, slabý zánětlivý stav, který je předurčuje k věkem spojeným chorobám a zvýšenému riziku úmrtnosti, "dodala.

Postupný pokles funkce imunitního systému, tzv imunosenescence, jde ruku v ruce s Inflamm-stárnutím. Špatně fungující imunitní systém vystavuje koně riziku infekce a onemocnění, stejně jako snížené schopnosti reagovat na očkování.

Jak vědci rozpoznali přítomnost Inflamm-stárnutí a imunosenescence u starších koní, studovali diety, které by minimalizovaly dopad stárnutí. Paní Gordon navrhla následující způsoby, které pomohou udržet hmotnost koní - seniorů:

  • V případě, že kůň - senior má špatný chrup, (vyplivuje sousta špatně rozžvýkaného sena z úst), nebo projevuje nezájem o konzumaci píce, nahradit jeho píci namočeným – kašovitým krmivem.

"Píce může být jednoduše v příliš proměnlivém složení a kvalitě pro některé starší koně," dodala.

  • Zvažte použití prebiotických doplňků na bázi kvasnic, které mají protizánětlivé účinky.
  • Hubeným starším koním s lehkou aktivitou dodávejte více energie. Toho může být dosaženo podáváním kvalitní píce (např vojtěšky), spolu se seniorským krmivem a doplňky, které obsahují tuk a vlákninu.
  • Starší koně s Cushingovým syndromem (pozn. překl.porucha endokrinního systému) s ochabováním svalů mohou těžit z doplnění aminokyselin.

"I když ztráta hmotnosti je běžná u starších koní, mějte na paměti, že ne všichni koně jsou hubení," řekla. "Mnoho starších koní je stále snadno záživných a ochotných jíst seno. V těchto případech zajistěte udržení správné tělesné kondice – nejlépe skóre 5-7 (na 1 až 9 stupnici) - podávání kvalitního sena v množství 1,2 až 2,0% tělesné hmotnosti může být dostačující. Zvlášť, když podáváte minerální doplněk nebo peletovaný ration balancer (pozn. překl. nutriční doplněk). "

To neplatí, samozřejmě pro starší koně na druhém konci spektra skóre tělesné kondice. Místo toho, aby potřebovali vyšší váhu, někteří jsou ovlivněni onemocněním zvaným metabolický syndrom (EMS), který je spojen s obezitou, lokálním ukládáním tuku (např., krk a kořen ocasu), inzulinovou rezistencí, zánětem a laminitidou.

"Většina koní diagnostikována nebo s předpokladem EMS má nadváhu," vysvětlovala paní Gordon. "Prvním krokem v managementu je zhubnutí. To často vyžaduje stažení koní a poníků z pastviny nebo najít způsob, jak podstatně omezit příjem. "

Chudé pastviny, pastevní náhubky a sítě na seno jsou prospěšné nejen pro starší koně s EMS, ale také pro ty, kteří trpí nadváhou a jsou snadno záživní. Takové nástroje udrží koně šťastnější a zároveň budou kontrolovat jejich příjem a pomohou se vyvarovat „syndromu hladového koně“. Další tipy pro EMS koňské seniory zahrnují: krmení travního sena namísto luštěnin, namáčení sena, aby se odstranil přebytek cukru, a podáváních minerální doplňků nebo ration balancer (pozn. překl. nutriční doplněk) jestliže je seno namáčeno (minerály mohou být během procesu namáčení ztraceny).

Závěrem lze říci, připomněla paní Gordon všem účastníkům, "Neexistuje nic takového jako zdravý tlustý kůň!"

 

DOPORUČENÍ GLORD.CZ

AGROBS -  Horse Alpin Senior - "Kompletní živiny pro seniorský věk"                 

AGROBS - Senior Mineral -  „Celková péče o starší koně“

AGROBS - Alpský zelený mash s probiotickou vlákninou - a všechno je v pořádku“

AGROBS - Alpské zelené musli - BEZ JÁDRA, BEZ UMĚLÝCH PŘÍSAD - „důraz na přírodnost“

LNĚNÝ OLEJ GLORD - za studena lisovaný, filtrovaný, v kvalitě potraviny

 

The horse,   Stacey Oke, DVM, MSc, 15.2. 2016