X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Listopad - 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

5 TIPŮ NA KRMENÍ SNADNO ZÁŽIVNÝCH KONÍ

09.06.2015
(7) Hlasů
   
(8905) Zobrazeno

Photo: Thinkstock

Krmte své snadné záživné koně senem nižší výživné hodnoty (v hojném množství!) za účelem naplnění jejich potřeb žvýkání aniž by přibírali na váze.


Postupujte podle následujících kroků a pomozte svému koni s nadváhou být živ s méně kaloriemi.

Chcete-li se ponořit do něčeho tak komplexního a často velmi drahého jako je svět koní může se vám zdát, že vlastnit snadno záživného koně může být jako sen.  Ale majitelé koní, kteří udržují nebo nabírají váhu na minimálních dávkách krmení, vědí, že na tom není nic snadného.


V tomto článku odborníci představují své nejlepší návrhy pro krmení a management snadno záživných koní.

1. Krmte seno ne jádro

Prvním krokem ke krmení snadno záživného koně zahrnuje odstranění koncentrovaných krmiv a výběr sena nižší kvality (zralejší a hrubší, stonkaté) říká Sarah Ralston, VMD, PhD, profesorka zoologie na Rutgers, Státní Universita New Jersey. "Je-li kůň obézní a snadno záživný, nekrmte žádné koncentrované krmivo s obsahem jádra.". Nezáleží na tom, kolik minerálů, vitamínů, a speciálních přísad tato krmiva obsahují, tato krmiva také poskytují kalorie, které nejsou to, co snadno záživný kůň potřebuje."

Pro splnění potřeb živin koně místo krmení koncentrovaných krmiv, Lydia Gray, DVM, MA, veterinářka a lékařská ředitelka SmartPak, doporučuje majitelům přidávat výživové dopňky (ration balancer) nebo multi-vitaminové / minerální doplňky ke stravě.

Co se týká píce, cílem snížení kvality sena je poskytnout koni uspokojivý "žvýkací čas", aniž by způsobil přibírání na váze. "Majitelé koní obecně hledají vysoce kvalitní seno, ale v této situaci chceme méně kvalitní seno, ale nemáme na mysli něco plné plevele, prachu a plísní," říká Brian Nielsen, PhD, profesor fyziologie cvičení a výživy na Michiganské Státní Universitě. Chcete-li zjistit kvalitu vašeho sena, nechte ho otestovat v laboratoři.

Tak proč nemůžete jen snížit celkové množství krmeného sena? "Je důležité, aby obézní kůň nehladověl," vysvětluje Ralston. "Omezení příjmu píce může vést k vytvoření vředů a může také ovlivnit koně metabolicky. Pokud nekrmíte koně dostatečně na to, aby se splnily jeho minimální potřeby, vše se zpomalí; ztráta hmotnosti bude ve skutečnosti nižší, než když je rychlost metabolismu normální. "

Jinými slovy, je lepší krmit koně více vlákniny a prací mu pomoci spálit kalorie než omezit jeho jídelníček.

„Existují určité výjimky, kdy musíte opatrně a pečlivě omezit to, co kůň žere," říká Ralston. Někteří koně mají vážné metabolické onemocnění – může se zdát, že se jen na trávu podívají a mají laminitis. Často jsou tito koně obézní a měli již laminitidu v minulosti nebo jsou rezistentní na inzulín, což znamená, že se buňkám nedaří normálně reagovat na hormon inzulínu, který umožňuje tělu využívat cukry jako energii. „Tito koně musí být manažování velmi opatrně, s využitím nízkokalorického sena možná s použitím výživových dopňků (ration balancer) vitamíno/minerálních doplňků podávaných s namočenými kostkami sena.

2. Omezte pastvu

Nekontrolovaný přístup k pastvě může pro snadno záživné koně znamenat pohromu pro management tělesné hmotnosti a vystavit koně ohrožení rozvoje potenciálně smrtícího onemocnění kopyt - laminitidy. Nicméně, prosté omezení pastvy Vašeho koně nebude snižovat riziko, musíte být strategičtější.

„Někteří majitelé omezují dobu, kterou kůň stráví na pastvě“ říká Nielsen. Problém s touto strategií je ten, že koně mohou spást celodenní pastvu v krátkém čase. Toto může způsobit větší problémy, protože škroby a cukry se dostanou do těla najednou, místo pomalu, rozprostřené v celodenním pasení. Kůň je plný cukrů a může se zvýšit riziko laminitidy nebo problém resistence inzulinu.

Jak dlouho – pokud vůbec -  by se tedy měl snadno záživný kůň pást? Optimální doba se mění v závislosti na pastvině a koni, říká Paul Siciliano, PhD, North Carolina State University, Odbor Vědy Zvířat. "Záleží na kvalitě trávě," vysvětluje. "Je také rozdíl, pokud kůň je v ohrožení laminitidy. Někteří koně mohou spásat svěží trávu bez problémů a někteří nemohou. Koně, kteří jsou v ohrožení laminitidy by neměli být pouštěni na pastvinu vůbec.

"Naše studie ukazují, že ranní pasení je pro snadno záživné koně nejlepší, protože v této době jsou v rostlinách některé z nestrukturálních sacharidů (např. cukry a škroby) v minimálním množství,“ pokračuje. "Obsah cukru postupně stoupá přes den. Pokud pustíme koně na pastvu v dopoledních hodinách, a odvedeme ho odpoledne, nebude přijímat tolik cukru jako kůň, který se pase od večerních hodin přes noc.„
 

Chcete-li pomoci udržet svého snadno záživného koně zdravého a stále šťastného bez přístupu na klasickou pastvinu, pusťte ho na místa se suchou trávou nebo na holý výběh s dostatkem zralého, nízkokalorického sena, říká  Siciliano.


Na holém výběhu nemá kůň přístup k trávě. „Také spásání trávy podporuje nový růst s vyšším obsahem bílkovin a energie," říká Nielsen, takže je důležité, tuto strategii nepoužívat v úsilí o snížení příjmu kalorií.

Pokud váš snadno záživný kůň může tolerovat pravidelnou pastvu a vy vlastníte více koní, měli byste zvážit rotaci pastvin ke svému prospěchu, pouštět špatně krmitelné koně a snadno záživné koně na pastvinu, která splňuje jejich stravovací potřeby. "Snadno záživné koně pouštět do míst se zralou trávou nebo na „vyčištění“ vysoké trávy poté, co ostatní koně spásli tu nejlepší trávu," říká Nielsen.

3. Naučte je na pastevní náhubky

Krása pouštění snadno záživného koně ven na pastvu s pastevním náhubkem je, že může být stále na pastvě, pohybovat se a být s ostatními koňmi, ale nepřejídat se a nezvyšovat své riziko laminitidy.

Nielsen cituje studii o pastevních náhubcích publikovanou v květnu 2013 ve vydání časopisu Journal of Equine Veterinary Science ve kterém vědci ukázali, že příjem pícniny u poníků s pastevními náhubky se výrazně snížil (v průměru o 83%).

Jeden z postgraduálních studentů  Paula Siciliana, Emily Glunk, nyní z University of Minnesota, nedávno studovala pastevní náhubky a zjistila, že pokud rostliny byly ve vzpřímené poloze, někteří koně s náhubkem byli schopni jíst stejně jako ti bez náhubku.

"Trávy, které mají tendenci se ohnout (jílek vytrvalý, lipnice luční), jsou těžší jíst přes náhubek, než více vzpřímené trávy  jako je kostřava luční a chrastice rákosovitá," říká Siciliano. "Emily Glunk zjistila, že můžete snížit příjem pastvy s pastevním náhubkem, ale někteří koně jsou vynalézaví a jsou schopni jíst víc, než si myslíte." V Sicilianových vlastních studiích, nicméně prokázal, že s použitím náhubku můžete efektivně snížit příjem pastvy svého koně.

Na trhu existují různé typy pastevních náhubků, ale je potřeba najít takový, který vyhovuje vašemu koni a konkrétní situaci. „Možná budete muset experimentovat, než najdete ten pravý, který bude dobře sedět a bude pro vašeho koně pohodlný,“ říká Gray.

4. Najděte způsob jak zpomalit příjem potravy


"Hlavní problémy, které jsou spojeny s domestikací koní, vznikly proto, že jsme je vzali z jejich přirozeného prostředí," říká Gray, kde potrava přichází pomalu a udržuje tak citlivý trávící systém a metabolismus v rovnováze. "Dali jsme je do stájí a výběhů a omezili, jak moc se mohou pohybovat."

Tento způsob chovu koní učí koně konzumovat jejich potravu najednou, s tím, že mají později hlad. Jakýkoliv nástroj, který můžete použít k povzbuzení pomalého žvýkání a méně hltání bude mít za následek šťastnějšího a zdravějšího koně. Některými nástroji může být používání krmítek nebo zavěšení sítí na seno ve stáji a na pastvině.  Tato opatření způsobují, že koně pomalu přijímají a žvýkají píci celý den a brání tak rychlému zvýšení a poklesu cukru v krvi spojené s krmením dvakrát denně.

"Bylo zjištěno, že když zpomalíte příjem potravy koně např s použitím krmítek nebo sítí na seno, obézní koně zhubnout a hubení koně přibývají na váze," říká Gray.

5. Sledujte váhu vašeho koně

Veďte deník a zdokumentujte vše od skóre stavu tělesné kondice vašeho koně až po hřeben tuku na krku na měsíční bázi. "Je těžké vidět drobné změny, když se díváte na koně každý den," říká Gray. "Pokud zdokumentujete tělesnou kondici, obvod těla v místě podbřišníku, atd. jednou za měsíc, je snazší sledovat změny a vědět, jestli to, co děláte, je funkční."

S koňmi, kteří jsou rezistentní k hubnutí, jako jsou koně metabolickým syndromem, možná budete potřebovat pomoc od svého veterináře a / nebo specialisty na výživu, aby se nastavily příslušné dietní změny. Veterináři mohou také poradit se správným měřením hmotnosti a tělesné kondici a zajistit, že kůň zůstane zdravý v průběhu tohoto programu.

Na závěr

"Mnoho koní je snadno záživných a přijímají více kalorií, než potřebují – stejně jako v naší lidské společnosti v těchto dnech," říká Nielsen.

Udržujte své snadno záživné koně na zralé píci bez obilí s přídavkem výživových doplňků (balancer, multivitaminy/minerály) podle potřeby.  Krmte seno pomocí sítí nebo krmítek k prodloužení času žvýkaní. Omezte s rozvahou přístup na pastvu nebo pořiďte vašemu koní pastevní náhubek.

TheHorse.com, Heather Smith Thomas, Říjen 20, 2014

DOPORUČENÍ GLORD.CZ:

AGROBS NATURMINERAL - přířodní minerální doplněk

PRE ALPIN COMPACT - lisované kostky z divokých trav a bylin

AGROBS LEHKÝ POŽITEK - krmivo pro koně se sklonem k obeztitě a koně s lehkou prací

ALPSKÉ ZELENÉ MUSLI - krmivo pro koně s metabolickými problémy a citlivé koně