X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Listopad - 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

KRMENÍ PLNOKREVNÍKŮ PO DOSTIHOVÉ KARIÉŘE

07.05.2015
(0) Hlasů
   
(7656) Zobrazeno

 

Krmení dostihových koní

Plnokrevníci po dostihové kariéře jsou populární pro jezdce v mnoha disciplínách. Ale když krmíme ex-dostihového koně, je důležité pochopit, jak byl krmen během své dostihové kariéry a jak se jeho nutriční požadavky změní s novým životním stylem.


Ideální skóre tělesné kondice dostihového koně je přibližně 4 až 5 z 9, které je o něco nižší než u koní rekreačních nebo jiných sportovních koní.

Dostihoví koně pracují velmi intenzivně a  proto také mají zvýšené nutriční nároky v porovnání s jinými koňmi:

Energie: To je nejdůležitější živina ve stravě dostihového koně a je většinou poskytována ve formě sacharidů (cukry / škroby) a tuky;

Minerály:  Když se dostihoví koně potí, ztrácejí sodík, chlorid a draslík a z toho důvodu vyžadují dodatečné minerály, aby se udržela hladina elektrolytů v rovnováze;

Vitamíny: dostihoví koně mají zvýšené nároky na vitamíny v souvislosti se zvýšeným nárokem na energii, hlavně vitamín E

a

Voda: voda musí být k dispozici neustále pro doplnění ztrát během pocení.

 

V mnoha případech jádro tvoří více než 50% stravy dostihového koně.  Objem jádra se pohybuje mezi 15 - 18 liber za den (6,8 – 8,16 kg), rozdělených do několika menších dávek. Jádro má většinou vysoký obsah cukru a škrobů (obvykle 30 až 35% nestrukturální sacharidy [NSC]), aby nahradila energii ztracenou během práce jako glykogen. Glykogen poskytuje přibližně 80% energie pro práci. Tuk je přijatelný zdroj energie a obsahuje 2,5 krát více energie než sacharidy, takže dieta dostihových koní často obsahuje přibližně 8% tuku.

Seno musí být velmi kvalitní bez ohledu na typu použitého sena, aby se zajistily správné nutriční hodnoty z přijímané píce.

Žaludeční vředy a podráždění zažívacího systému jsou nejčastější dietní obavy při krmení dostihových koní. Strava s vysokým obsahem sacharidů (35% nebo větší NSC), a velké množství cukru a škrobu v průběhu jednoho krmení může být zdrojem žaludečních vředů. Pro boj s vředy a trávicí problémy, mnoho trenérů podává Omeprazol  (inhibitor protonové pumpy – pozn. překl.)  a  pre- a probiotika ve snaze udržet zažívací trakt zdravý a správně fungující. Navíc, někteří trenéři poskytují alternativní zdroje vlákniny pro zdravá střeva a zažívání.

 

Krmení ex-dostihových koní

Jakmile dostihový kůň opustí dostihovou dráhu a zahájí svoji novou kariéru, úroveň intenzity práce obvykle klesá drasticky na nízkou nebo střední a proto se také změní jeho nutriční potřeby. Bude i nadále vyžadovat energii, vitamíny, minerály, ale obecně v menším množství, přizpůsobené novým požadavkům na výživu.

V mnoha případech ex-dostihový kůň bude potřebovat skóre tělesné kondice zvýšit a posílit horní svalové linie. Zvažte přidání tuku ve stravě (prostřednictvím komerčního doplňku nebo kvalitního oleje), který zvýší tělesnou kondici bez nepříznivých účinků na chování (více o tom za chvíli). Kromě toho pro tyto koně může být prospěšné zvýšení obsahu bílkovin ve stravě, která bude poskytovat aminokyseliny pro vývoj svalů.

Na rozdíl od krmení koní pro závodní dráhu, vláknina by měla být hlavním zdrojem živin v dietě ex-dostihového koně, která pomůže udržet zdravá střeva a zažívání. Jádro by mělo doplnit vlákninu pro splnění chybějících nutričních potřeb nebo nedostatečné nutriční hodnoty sena nebo pastvy. S ohledem na individuální potřeby každého koně zvažte podávání:

  • Doplňkové krmivo (nízkokalorické bílkoviny, vitamíny, minerální doplňky k vyrovnání krmné hodnoty vlákniny);
  • Kompletní krmiva s vysokým obsahem vlákniny; nebo
  • Premixy, které poskytují živiny, včetně kalorií a v individuálním množství vyvažují podíl vlákniny v dietě koně.

Jádro by se mělo podávat v malém množství v krmné dávce, aby se předešlo podráždění zažívacího systému.

V důsledku své minulé kariéry, někteří ex-dostihoví koně mohou být snadno vzrušitelní nebo nervózní. Těmto stavům můžete pomocí prostřednictvím výživy a to využitím tuku jako zdroje energie (v rozmezí 10 až 15% v jejich části krmné dávky - jak je popsáno výše) a snížením úrovně NSC (nestrukturální sacharidy) na méně než 30%, v jejich části krmné dávky. V průběhu doby, by mohly tyto změny v dietě pomoci s uklidněním snadno vzrušitelných nebo nervózních ex-dostihových koní.

The Horse.com, Kristen M. Janicki, MS, PA, květen 2, 2015

Photo: iStock

 

DOPORUČENÍ GLORD.CZ:

Využití tuku jako zdroje energie (také nasvalení): ZA STUDENA LISOVANÝ LNĚNÝ OLEJ GLORD

Kompletní krmivo – AGROBS NATURMUSLI

Zvýšený podíl bílkovin ve stravě (aminokyseliny) – budování svalů –  AGROBS LUZERNE+

Regulace acidobazické rovnováhy, citlivá střeva, metabolicky citliví koně – AGROBS ZELENÝ OVES

Zklidnění žaludku při výskytu vředů – LNĚNÉ POKRUTINY URKRAFT