X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Listopad - 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

KRMENÍ KONÍ V KLIDOVÉM REŽIMU V BOXE

19.01.2016
(0) Hlasů
   
(7331) Zobrazeno

Koně v klidovém boxovém režimu potřebují dostatek sena jako prevence proti žaludečním vředům a udržení trávicího traktu v pohybu.

Photo: iStock

 

Management váhy a chování koně v době klidového režimu v boxe.

Vyrazili jste pro svého koně do výběhu, když si všimnete, že jeho hlezno je velikosti míče. Později, zadržujete dech, když veterinář zkoumá jeho zranění a krčíte se při těchto obávaných slov: klid v boxe. Dlouhodobější klidový režim v boxe představuje mnoho překážek, zejména pokud jde o výživu. Dieta hraje důležitou roli v chování koně a celkovém zdraví gastrointestinálního traktu, a nesprávný krmný management v období boxového klidu může být pro koně horší než samo zranění.

 

Snížení příjmu kalorií

Ať už je váš pacient je dostihový kůň nebo víkendový hobby kůň, klidový režim v boxe pro něj znamená zásadní snížení jeho obvyklého množství aktivity. V závislosti na jeho úrovni práce před zraněním, budete muset snížit celkový příjem kalorií odpovídající pokleseu aktivity. Zde je příklad každodenních kalorických požadavků 500 kg koně:

 

Tabulka 1

ÚROVEŇ PRÁCE A POPIS

Kcal / den

Nepracující: nmnimální aktivita

15,2

Lehká: rekrační jízda

20,0

Střední: školní koně, práce na ranči

23,0

Těžká: nižší úrovně všestrannosti, skoky atd

26,6

Velmi těžká: dostihy, všestrannost, elitní 3 denní všestrannost…

34,5

NRC Nutrient Requirements of Horses, 2007

 

Existují dva hlavní zdroje kalorií v koňské stravě: sacharidy a tuky. Sacharidy jsou dále rozděleny do dvou typů: strukturální a nestrukturální. Koně přijímají strukturální sacharidy z vlákniny -  seno a pastva. Nestrukturální sacharidy jsou obsaženy hlavně v obilovinách jako je např. oves a zahrnují cukr a škrob. Tuky, jako jsou rostlinné oleje, obsahují přibližně 2,5násobku kalorií sacharidů a jsou tvořeny z dlouhých řetězců mastných kyselin. Kůň potřebuje všechny tyto zdroje kalorií, aby mohl produkovat adenosintrifosfát (ATP), „palivo“, které pohání tělesné systémy, včetně svalových a termoregulačních systémů při fyzické aktivitě. Otázkou tedy je, které kalorie byste měli z potravy vyloučit jako první během klidového režimu v boxu? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, pojďme se podívat na anatomii trávicího systému koně.

 

The foregut - přední trávicí trakt se skládá ze žaludku a tenkého střeva. Enzymy v žaludku rozkládají většinu tuků a nestrukturálních sacharidů, které pak tenké střevo absorbuje. Klidový boxový režim omezuje schopnost koně pást se - akt vyhledávání a konzumace malých množství stravy po celý den. A koně, kteří nemají možnost každodenní rutiny pastvy, mohou být náchylní k žaludečním vředům, říká Anne Baskett, DVM, Dipl.  ACVS, chirurg se zvláštním zaměřením na  sportovní  lékařství koní a laminitidu v Tryon Hospital, Columbus, Severní Karolína. Sliny, které mají vysoký obsah roztoku hydrogenuhličitanu, mohou být produkovány pouze aktem žvýkání potravy, pomáhají tlumit sekreci žaludečních kyselin. Proto delší doba mezi jídly zvyšuje riziko koně pro tvorbu žaludečních vředů.

The hindgut – zadní trávicí trakt zahrnuje cecum (slepé střevo, pozn. překl.), tlusté střevo a konečník, a je hlavním místem, kde probíhá trávení vlákniny. V rámci slepého a tlustého střeva se vyskytují miliardy mikrobů, které rozkládají vlákninu na těkavé mastné kyseliny, které tělo použije pro produkci ATP. Tyto mikroorganismy se nepříliš dobře vyrovnávají s rychlými změnami v jejich každodenní rutině nebo prostředí, stejně jako s nedostatkem vlákniny, a to může vést ke zdravotním problémům jako je kolika. Kromě toho, vědci našli důkaz, že snížení nebo omezený pohyb koně může způsobit pokles gastrointestinální motility-pohyb potravy přes trávicí ústrojí.

"Snížená fyzické aktivita má za důsledek poklesl motility (pohyblivosti) střev a to může predisponovat koně k akutnímu kolikovému onemocnění," říká Baskett.  Tlusté střevo je také převládající místo pro absorpci vody, takže obstipační kolika se může objevit také u koní, kteří jsou zvyklí na příjem značného množství jejich každodenních požadavků na tekutinu z trávy. Seno má mnohem nižší obsah vody a tím se výrazně sníží množství tekutiny k dispozici pro absorpci v tlustém střevu. Takže i když tito koně pijí vodu stejně jako obvykle, jejich příjem tekutin je výrazně nižší.

Méně vody a více sušené vlákniny je také těžší pro snadný pohyb natráveniny skrz klikaté slepé a tlusté střevo a může dojít k ucpání.
"Cekální ucpání jsou častěji vidět u koní, kteří jsou v klidovém boxovém režimu z důvodu ortopedických problémů a dostávají NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) proti bolesti," poznamenává Baskett. "Ileální (poslední část tenkého střeva) ucpání může dojít u koní v boxovém klidovém režimu, kteří jsou krmeni senem (Bermuda hay – troskut prstnatý – u nás není rozšířen – pozn. překl.) a to dokonce i u koní, kteří jsou běžně tímto senem krmeni."

 

Úprava diety

Ponechte vlákninu. Vláknina poskytuje koni více než jen kalorie. I když vědci nedefinovali přesné potřebné množství vlákniny, vědí, že je to základní denní požadavek pro správnou funkci trávicího systému, zejména tlustého střeva. Studie ukázaly, že když jsou koně krmeni méně než 1% jejich tělesné hmotnosti za den vlákninou, jsou více náchylní k rozvoji nežádoucího chování. Vláknina, zejména ve formě stonkatého sena, snižuje nudu a stres a zpomaluje dobu žvýkání. Proto se ujistěte, že kůň konzumuje minimálně 1% své tělesné hmotnosti vlákniny za den.

Chování při pasení. Pasoucí se koně obecně konzumují trávu neustále během svého pobytu na pastvině, a proto je důležité, aby se toto chování napodobilo co nejpřesněji během klidového režimu v boxe. Krishona Martinson, PhD, profesor a specialista koní na University of Minnesota, navrhuje použití sítě na seno za účelem prodloužení času pro příjem vlákniny. "Náš výzkum ukazuje, že koním konzumující seno volně položené na podlaze v boxe trvá konzumace stejného množství sena 3,4 hodiny ve srovnání se 6,5 hodiny, když je seno podáváno ze sítě" říká. Pokud nemáte k dispozici síť, podávejte seno alespoň ve třech menších dávkách za den.

Management váhy koně. Pro koně, kteří potřebují získat nebo ztratit na váze, může být klidový režim v boxe příležitost nabrat nebo naopak shodit pár kilo váhy. Lze toho dosáhnout tím, že aplikujete pozvolné a postupné změny ve stravě koně a monitorujete jeho stav tělesné kondice. (http://glord.cz/download/KRMENI_VASEHO_KONE.pdf).  Metody používané pro snížení hmotnosti zahrnují snížení nestrukturálních sacharidů a tuků ve stravě koně a naopak pro zvýšení hmotnosti je to navýšení příjmu vlákniny  - píce. Zároveň se ujistěte, že strava stále splňuje další požadavky na živiny koně (bílkoviny, vitaminy, a minerály); jednoduše snížení množství dávky jádra nemusí být ideální. Zvažte přidání doplňků stravy za účelem snížení kalorií, aniž by byly ohroženy tyto živiny.

Výběr správného zdroje kalorií je klíčem ke zvýšení hmotnosti bez vytváření problémů v chování koně. Existují důkazy, že tuk a vláknina jsou více vhodnými zdroji kalorií než nestrukturální sacharidy a to z důvodu snížení spontánní aktivity, kortizolu, a následné hladinu stresu. Hledejte krmiva s vysoce stravitelnými zdroji vlákniny, přidaným tukem a nízkým obsahem cukru a škrobu.

Doporučení GLORD.CZ:

AGROBS MAISCOBS – kukuřičné pelety z celé rostlinyhttp://www.glord.cz/Agrobs-GmbH/doplnkove-krmivo/Maiscobs-kukuricne-pelety-20-kg

AGROBS KRAFTPAKET – síla rostlin nejen pro energii - http://www.glord.cz/Agrobs-GmbH/doplnkove-krmivo/kraftpaket-energie-a-vykon-20-kg

AGROBS LUZERNECOBS – VOJTĚŠKA – vysoce kvalitní jednopruhové pelety bez příměsí jetelovin atd. - http://www.glord.cz/Agrobs-GmbH/novinky/luzerne-cobs-vojteska-20-kg

Za studena lisovaný, filtrovaný LNĚNÝ OLEJ GLORD - http://www.glord.cz/lneny-olej-glord

ZDRAVÁ STŘEVAZELENÝ ALPSKÝ MASH s probitickou vlákninou pro zdravou střevní mikroflóru - http://www.glord.cz/Agrobs-GmbH/AlpenGrun-BEZ-JADRA/Alpengrun-Mash-Zeleny-alpsky-mash-15kg-krmivo-vitezu-orphee-des-blins

 

Zvýšení tělesné hmotnosti vyžaduje čas a trpělivost, a proto je důležité vytvořit plán založený na době trvání klidového režimu v boxe. V následující tabulce jsou uvedeny kalorie navíc, potřebné ke zvýšení stavu tělesné kondice ze čtyř na pět (na devíti-bodové stupnici) u 500 kg koně. Bolest snižuje chuť k jídlu, a proto se tento proces může zpomalit a je tedy dobré počítat s časem navíc k dosažení žádaných výsledků.

Tabulka 2

ČASOVÉ OBDOBÍ

DODATEČNÉ KCAL ZA DEN

60 dnů

5.3 - 6.7

90 dnů

3.6 - 4.4

120 dnů

2.7 - 3.3

150 dnů

2.1 - 2.7

180 dnů

1.8 - 2.2

NRC Nutrient Requirements of Horses, 2007

 

Ostatní tipy na management ke zvážení

Jedním z vašich nejdůležitějších cílů při péči o koně v klidovém boxovém režimu je starat se o jeho mozek, zatímco se jeho tělo léčí. To se liší u každého koně a v každé situaci. Anne Baskett doporučuje přidání následujících doporučení do celkového managementu rutiny vašeho koně v době klidového režimu v boxe:
 

  • V případě, že kůň je schopen chodit, časté procházky na ruce s dostatkem pastvy pomůže jak mozku, tak střevům;
  • Změna managementu koní na výběhu, tak, aby kůň v době klidového režimu v boxe měl vždy společnost jiného koně, aby se snížila jeho úzkost a frustrace. Mějte na paměti, že někteří koně snášejí lépe klidový režim v boxe v klidném domácím prostředí, zatímco jiným je lépe v rušné stáji s větší stimulací.
  • Obezřetné použití sedativ, jako je např. acepromazine -  může také snížit úzkost u koní, kteří špatně snášejí jsou snášejí klidový režim v boxe. Vyhněte se sedativům, které snižují gastrointestinální motilitu, protože víme, že koně v klidovém režimu v boxe jsou vystaveni zvýšenému riziku koliky; a
  • Pokud  váš kůň není prostě schopný tolerovat klidový režim v boxe, nepouštějte se do toho sami! Existuje stále rostoucí počet rehabilitačních zařízení v celé zemi (USA), které se specializují na péči o koně, kteří potřebují krátkodobý i dlouhodobý klidový režim. Mnoho z nich má vodní běžící pásy, bazény a další, které jsou velmi užitečné pro celou řadu zranění. Vědci ukázali, že řízený pohyb snižuje svalovou ztuhlost, podporuje gastrointestinální motilitu, a zlepšuje náladu a chování. Přidaná výhoda je, že jakmile se váš kůň uzdraví, je pravděpodobné, že bude daleko víc fit a rychleji se vrátit ke své práci.


 

Otravný hmyz

Mouchy mohou být během teplých měsíců extrémně iritující, zvláště pro koně v klidovém režimu. Mouchy ve stáji se živí krví a přenáší choroboplodné zárodky, které mohou způsobit infekci, takže chraňte a překryjte všechny otevřené rány. Níže jsou uvedeno několik tipů na krmení, které vám pomohou eliminovat otravný hmyz:
 

  • Použijte samostatný kbelík pouze na krmnou dávku a odneste pryč okamžitě po jídle.
  • Skladujte veškeré krmivo přikryté a přikryjte kbelíky s krmivem, pokud si je připravujete dříve před krmením

 

Závěrem.

Management koní v klidovém režimu v boxe může být skličující úkol, který vyžaduje pečlivé plánovanou dietu pro zdraví střev. Napodobte přirozené chování koně krmením malých, častých jídel a pomocí pomalého podávání sena v síti na seno. Krmení vysoce stravitelných zdrojů vlákniny, a pokud je to nutné, tuku jako zdroje kalorií za účelem snížení pravděpodobnosti vzniku stájových zlozvyků a poruch chování a hlavně trávicích problémů.

 

TheHorse.com, Kristen M. Janicki, MS, PAS, leden 10, 2016