X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
October - 2021
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

JAKÉ ŽIVINY VÁŠ KŮŇ POTŘEBUJE?

10.10.2017
(3) Hlasů
   
(6339) Zobrazeno

Každý kvalitní krmný program splňuje potřeby živin pro zvíře, udržuje zdravý trávicí systém a nabízí krmení nejvyšší kvality. Obsahuje dieta vašeho koně potřebné živiny?

Photo: Photos.com

 

Pokud jde o management hmotnosti, je vyvážené stravování koně v souladu s požadavky na stravitelnou energii mimořádně důležité. Kůň však vyžaduje další živiny, které je třeba vzít v úvahu při pohledu na celkový program krmení. Jakýkoli kvalitní krmný program bude založen na následujících zásadách: uspokojí potřeby živin pro zvíře, udržuje zdravý trávicí systém, nabízí krmivo nejvyšší kvality.

Existuje několik živin zásadně potřebných pro koně, jako je voda, bílkoviny, vitamíny a minerály. Konkrétní množství pro každou z těchto živin závisí do značné míry na hmotnosti koně a na úrovni aktivity nebo fyziologickém stavu (např. pokud zvíře roste nebo kojí). Podrobné hodnoty těchto požadavků jsou shrnuty v následující tabulce:

 

NUTRIČNÍ POŽADAVKY KONĚ V ZÁCHOVNÉM REŽIMU

 

 

Stravitelná energie

(Mcal / den)

Bílkoviny (gramů / den)

Vápník

(gramů / den)

Fosfor

(gramů / den

Tělesná hmotnost v

kg

 

 

 

 

 

 

Nízké

6,1

216

8

5,6

200

Střední

6,7

252

8

5,6

 

Vysoké

7,3

288

8

5,6

 

Nízké

12,1

432

16

11,2

400

Střední

13,3

504

16

11,2

 

Vysoké

14,5

576

16

11,2

 

Nízké

16,2

540

20

14

500

Střední

16,7

630

20

14

 

Vysoké

18,2

720

20

14

 

Nízké

18,2

648

24

16,8

600

Střední

20,0

756

24

16,8

 

Vysoké

21,8

864

24

16,8

NRC Nutriční požadavky koně (2007)

 

VODA
Voda je zdaleka nejdůležitější živinou a je nejčastěji přehlížena. Všichni koně by měli mít vždy stálý přístup k čerstvé a čisté vodě. Bez ní by mohla vzniknout kolika, dehydratace a dokonce i smrt. Požadavky na vodu značně závisí na fyziologickém stavu koně, protože laktující kůň bude vyžadovat mnohem více vody než kůň v záchovném režimu.  Obecně platí, že 500 kg kůň potřebuje přibližně 30-45 litrů denně. Nicméně, kolik vody kůň skutečně vypije, do značné míry závisí na stravě; například kůň na pastvě pravděpodobně nepije tolik jako kůň, který je na seně, protože pastevní kůň získává vodu z každého stébla trávy.

 

PROTEIN
Hlavní funkce bílkovin jako živin je poskytnout stavební látky tkáním, svalům, hormonům a enzymům. Co se týče diety koní, často klasifikujeme požadavky na bílkoviny založené na množství a kvalitě. Množství se vztahuje na gramy bílkovin požadovaných ve stravě. Většina majitelů koní si myslí, že jde o procentní podíl bílkovin v daném krmivu, ale kolik bílkovin kůň skutečně dostane, bude záviset na množství krmiva, které dostane. (Příklad: krmení 5 kg 10% bílkovinné stravy by dalo koni 500 g bílkovin [5 000 g x 0,10], krmení 2,5 kg stravy s 20% bílkovin by také dalo koni 500 g bílkoviny [2 500 g x 0,20 = 500 gramů).)

Majitelé koní by měli vzít v úvahu celkové gramy příjmu bílkovin za den, ne procento. Spolu s množstvím bílkovin, které kůň dostává, je stejně důležité mít na vědomí i kvalitu bílkovin. Kvalita bílkovin se vztahuje ke složení aminokyselin v krmivu. Některé aminokyseliny mohou být ve skutečnosti vyrobeny tělem a nejsou nezbytné z dietního hlediska. Aminokyseliny, které nemohou být vyrobeny tělem, jako je např. lysin, jsou považovány za nezbytné a musí být zajištěny ve stravě.

Vysoce kvalitní protein by měl poskytovat tyto esenciální aminokyseliny. Zdroje dobré kvality bílkovin zahrnují pokrmy z osiva (jako je sójová moučka nebo lněné semínko) a luštěniny (vojtěška, jetel, atd.). Esenciální aminokyselina lysin je obzvláště důležitá v období růstu. Některá krmiva mají relativně nízký obsah jedné nebo více klíčových aminokyselinách, přičemž lysin je považován za první omezující aminokyselinu (což znamená, že pokud není přítomno dostatečné množství lysinu, je schopnost těla syntetizovat bílkoviny omezená). Pokud by tedy kůň dostával dostatečné množství bílkovin, ale nedostával dost lysinu, dieta by nebyla vhodná.

Použijte tuto analogii: Pokud by aminokyseliny byly písmena a protein slovo (řetězec písmen), lysin by mohl být považován za písmeno "E"; to je velmi důležité pro tvorbu mnoha slov a rozhodně důležité pro psaní věty. (aplikováno na angličtinu – pozn. překl.)

Luštěniny jako je např. Vojtěška mohou být kvalitním zdrojem bílkovin.

Photo: iStock

 

TUKY A SACHARIDY
Hlavní nutriční vlastností tuků a sacharidů je jejich schopnost vytvářet energii metabolizací. Nicméně specifické typy sacharidů mají další důležité funkce pro koňské tělo. Například komplexní sacharidy, jako je vláknina, jsou nesmírně důležité pro zdraví trávicího traktu; mikrobiální ekosystém je vysoce citlivý na nedostatek vlákniny.
Kromě toho je u lidí nyní známo, že některé druhy tuků jsou základní součástí stravy; konkrétně omega mastné kyseliny včetně omega-3 a omega-6. Tyto tuky jsou důležité pro jejich protizánětlivé vlastnosti a jejich roli v imunitní funkci. Koně také profitují z těchto omega mastných kyselin, a výzkum stále pokračuje.

LNĚNÝ OLEJ GLORD

 

MINERÁLY
Koně potřebují několik minerálů ke splnění řady funkčních potřeb, včetně integrity skeletu a buněčné komunikace. Makroorganické minerály (které jsou potřebné v relativně vysokých množstvích) zahrnují vápník, fosfor, sodík, draslík, chlorid, hořčík a síru.

Stopové prvky (které jsou potřebné v poměrně malých množstvích) zahrnují kobalt, měď, zinek, selen, železo, jod apod. Koňská krmiva obsahují různé minerály, ale většinou mají nízký obsah sodíku a chloridu (sůl) a proto doporučujeme podávání nějakého zdroje soli, jako je například solný liz.


Dalším důležitým bodem o minerálech je význam poměrů mezi těmito minerály, protože množství jednoho minerálu ve stravě může ovlivnit použití jiného. Například ve stravě by mělo být vždy více vápníku než fosforu, ideálně v poměru přibližně 2:1. Je-li tento poměr nevyrovnaný, kůň nemusí být schopen využít vápník ve své stravě a to může způsobit kostní problémy.


Jediný způsob, jak zjistit, kolik minerálů se vyskytuje ve vašich krmivech (zejména seno a / nebo pastviny), je nechat je analyzovat v zemědělské laboratoři. Většina komerčně dostupných krmiv bude obsahovat minerály přidané v množstvích, které budou vyhovovat potřebám typu koně, pro který je krmivo určeno.

 

VITAMÍNY
Vitaminy jsou klasifikovány jako ve vodě rozpustné nebo rozpustné v tucích. Vitamíny rozpustné v tucích zahrnují A, D, E a K, zatímco vitamíny rozpustné ve vodě zahrnují komplex B komplex (niacin, thiamin atd.) a vitamín C. Kůň je jedinečný s ohledem na některé z jeho požadavků na vitamíny v tom, že mikroby nacházející se v tlustém střevě mají schopnost syntetizovat vitamíny B komplex a vitamin K. Mikroby tak činí v množství dostatečném ke splnění potřeb většiny koní, takže nedostatky těchto vitaminů jsou velmi vzácné a dokonce těžké vyvolat experimentálně.


Koně, na rozdíl od lidí (a netopýrů, primátů nebo morčat), mohou syntetizovat svůj vlastní vitamin C, a proto je obecně nevyžadují ve své stravě. Vitamín D, syntetizovaný po vystavení pokožky slunečnímu světlu, se nachází v dobrém množství ve vláknině vystavené slunci. Proto, pokud krmíte kvalitní seno (tj. ne staré seno) a váš kůň je venku, měl by dostat spoustu vitamínu D.


Vitaminy A a E se nacházejí v různých množstvích na pastvě a v senu, přičemž vyšší množství se vyskytuje v pastvinách během jarních měsíců a v senu, které nebylo příliš dlouho skladováno. Většina vitaminů rozpustných v tucích v průběhu času ve skladovaném senu degraduje.

MINERÁLNÍ DOPLŇKY A STOPOVÉ PRVKY AGROBS

GLORD MINERAL

 

The Horse, Shannon Pratt-Phillips, MSc, PhD, Březen 10, 2017