X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Květen - 2020
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

POROZUMĚNÍ A MANAGEMENT KOŇSKÉ OBEZITY

01.10.2014
(9) Hlasů
   
(6077) Zobrazeno

POROZUMĚNÍ A MANAGEMENT KOŇSKÉ OBEZITY

Photo: Photos.com

Teoreticky je management váhy – pro lidi i koně – jednoduchý, říká Tania Cubitt, PhD: jezte méně, cvičte více a zhubnete.

Nicméně, obezita je stále problémem nejen pro koně, ale lidi, kteří o ně pečují. Přibližně 70% dospělých Američanů mají buď nadváhu, nebo jsou obézní, prohlásila, a upozorňuje, že nedávné studie u koní zjistili obezitu u 32% až 62% zvířat. Takže pokud koncepce managementu obezity je to tak jednoduchá, proč to nefunguje?

Dr.Tania Cubitt, specialista na výživu pro Performance Horse Nutrition in Weiser, Idaho, přednášela o způsobech managementu koňské obezity na Symposiu Alltech 2013, které se konalo 19-22. 5. 2013 v Lexington, Kentucky.

Obezita má řadu příčin -  od genetiky ke zlepšení kvality krmiv (koně během vývojové evoluce nekonzumovali jasně zelenou trávu, poznamenala, spíše konzumovali řídkou píci s vysokým obsahem vlákniny) až k nedostatku pohybu. A to je základ řady vážných zdravotních problémů, včetně inzulinové rezistence (http://www.equichannel.cz/equinni-rezistence-na-inzulin, pozn. překl.), chronických zánětů, oxidační (oxidativní) stres, a dokonce možné snížení životnosti.

Říká, že ve skutečnosti mají obézní koně často více zdravotních problémů než ti velmi hubení. Vzhledem k tomu by měla být prevence obezity jednou z hlavním priorit každého majitele koně.

Ale jedním s hlavním problémů přispívajících ke koňské obezitě, říká Dr. Cubitt, jsou majitelé samotní.

“Majitelé zásadně podceňují váhu, skóre tělesné kondice (body condition score – BCS) a “cresty neck score” – hřeben tuku. Také mají tendenci k mylným představám o řadě důležitých faktorů souvisejících s váhou koně zahrnující:

Úroveň aktivity koně. “Lidé opravdu přeceňují množství práce koně” Jestli majitelé krmí koně na základě toho kolik práce si myslí, že mají, ve srovnání s tím kolik práce ve skutečnosti koně dělají, je pravděpodobné, že koně jsou překrmováni. Dostihoví koně a koně ve vysokém sportu, zúčastňující se několika denních závodů mají často vysoké požadavky na energii, vzhledem k jejich vysoké zátěži, zatímco trail a pleasure koně mají všeobecně daleko nižší energetické nároky.

“Výživoví poradci nerozlišují mezi jednotlivými disciplínami při odhadu množství práce koně”. Dáváme všechny disciplíny dohromady. Zatímco top drezurní kůň pracuje velmi těžce v rámci svoji disciplíny v porovnání s polo koňmi nebo dostihovými koňmi v tréninku, jeho práce může být ve skutečnosti považovaná za středně náročnou. Majitelé koní by měli porozumět tomuto konceptu, když specifikují “stupeň aktivity” jejich koní. Jestli si nejste úplně jisti o velikosti zátěže vašeho koně, konzultujte s veterinářem nebo výživovým poradcem.

Kůň s  BCS  5

Photo Courtesy Dr. Tania Cubitt

 

Jak vlastně vypadá “5” na 9 bodovém skóre tělesné kondice – viz obrázek koně se zdravou váhou s BSC 5. Dr. Cubitt říká, že po zhlédnutí tohoto obrázku si mnoho jejích klientů myslí, že kůň potřebuje přibrat. Říká, že kůň s BSC 5 (nebo “střední”), jak popisuje současný systém BSC má rovný hřbet bez záhybů nebo hřebene, žebra, která nejsou vizuálně odlišitelná, ale jsou snadno cítit, nějaký tuk okolo kořene ocasu, lehce houbovitý na dotek, zaokrouhlený kohoutek okolo trnových výběžků a krk a ramena, která hladce splývají s tělem.

Kolik je vlastně krmeno. Od “kopečků” k plechovkám od kávy a zmrzlinových pohárů, majitelé mají širokou škálu “měření”, kolik potravy jejich koně konzumují. Dr. Cubitt říká, že jediný způsob jak skutečně vědět kolik potravy koni dáváte, je krmivo vážit.

Druhy krmiv. Například krmiva s nízkým obsahem sacharidů – zatímco potencionálně prospěšné pro některé obézní koně – neodpovídají nízkokalorickým krmivům. “Většina krmiv s nízkým obsahem sacharidů musí být krmena od 3 do 4 liber (denně) = 1,361 – 1,814 kg (pozn. překladatele), aby poskytla potřebné minerály, říká Dr. Cubitt, což znamená, že obézní kůň může konzumovat víc kalorií, než potřebuje, aby získal potřebné vitamíny a minerály. Ve většině případů obézní koně mají větší prospěch “ration balancer pellet” (peletované krmivo s nízkým obsahem kalorií) – pozn. překladatele), které poskytují aminokyseliny, vitamíny a minerály bez nadbytečných kalorií. V případě specifických otázek se obraťte na svého veterináře nebo výživového specialistu, kteří poradí, co by mohlo pro Vašeho koně fungovat nejlépe.

Co opravdu znamená “jen hrstka”. Ve skutečnosti “hrstka” odpovídá daleko většímu množství, než si většina majitelů koní myslí. Dr. Cubitt dala příklad. Řekněme, že majitel krmí svého koně “jen hrstkou” krmiva pro seniory ráno a další večer. Každá “hrstka” váží pravděpodobně půl libry (0,227 kg, pozn. překl.), což znamená, že kůň konzumuje okolo libry krmiva denně (0,454 kg, pozn, překl.). Každá libra  krmiva pro seniory obsahuje okolo 1,3 megakalorii (každá magakalorie obsahuje 1000 kalorií), což znamená, že kůň konzumuje okolo 474 megakalorií za rok, což znamená, že by kůň mohl přibrat okolo 47 liber (21,319 kg, pozn. překl)  – a jeden bod na bodovém skóre kondice  -  za rok,  pouze z jedné  hrstky krmiva ráno a večer, řekla Dr. Cubitt.

Dr. Cubitt zdůraznila důležitost vzdělání majitelů k nápravě těchto nedorozumění a nabídla několik doporučení, co je potřeba k boji proti obezitě.

Ideální krmiva jsou ta, která mají nízký obsah energie, nízký obsah škrobu a cukru, což vede ke snížení kalorií, dostatek bílkovin, aby se zabránilo nežádoucím ztrátám svalové hmoty, vhodné vitamíny a minerály pro pokrytí potřebné denní dávky, a vysoký obsah vlákniny, která udržuje  zaplněné střevo – pomoc obézním koním zhubnout.

Dále poskytla následující rady pro majitele obézních koní:

  • Maximalizujte čas žvýkání krmiva obézních koní, které vede k napodobení jejich přirozených procesů příjmu potravy. Zvažte používání krmiv pro pomalé žvýkání, jak u píce, tak u koncentrátů
  • Zaměřte se na krmení okolo 1,2 až 1,2% váhy koně denní dávky píce. Nikdy nekrmte méně než 1%, zdůrazňuje, protože to může vést k problémům dysfunkce tlustého střeva, tvorbě žaludečních vředů a vývoji stereotypního chování.
  • U vlákniny doporučuje Dr. Cubitt vlákninu s nízkou nutriční hodnotou pro snížení objemu kalorií, ale vyhnout se krmení slámou. Říká, že může být těžké poznat, která píce má nízké nutriční hodnoty, aniž by se dala testovat, ale všeobecně toto seno je více “hrubé” (s větším obsahem stvolů a lodyh – pozn. překl.) a vláknité než seno s bohatou zelenou barvou. “Je důležité, aby majitelé koní rozlišovali mezi nutriční hodnotou a kvalitou” zdůraznila. Špatná kvalita je vždy to samé: plevel, prach, plíseň. Dobrá kvalita je to, co je správné pro vašeho koně. Nízký obsah živin může být prvotřídní kvalita píce pro vašeho koně, když je obézní a se sklonem k laminitidě, ale špatná kvalita píce pokud máte hubenou kojící kobylu.
  • Nezapomeňte cvičit. “Musí být partnerství mezi omezením potravy a cvičením”. Jestliže je obézní kůň bez kondice, začněte pracovat pomalu a pomalu zvyšujte zátěž.

Nikdy nezkoušejte snížit váhu o více než 1% za týden, raději se zaměřte na snížení o 0,5% za týden.

Na závěr Dr. Cubitt doporučila, že musíme získat jiný pohled na obezitu. Když většina lidí slyší větu “nutričně týraný”, představí si hubeného, hladového nebo vyzáblého koně.

“Ale toto lze také aplikovat na obézní koně.  Vše je o úhlu pohledu”

 

Zdroj: the Horse, Friday, July 13, 2013

www.thehorse.com

přeložila Hana Hughes