X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Květen - 2020
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

POMOZTE NEMOCNÝM KONÍM NA CESTĚ K UZDRAVENÍ SPRÁVNOU VÝŽIVOU

01.10.2014
(0) Hlasů
   
(4540) Zobrazeno

Když je kůň nemocný nebo se z nemoci zotavuje, může mu volba krmení buď pomoci na cestě k zotavení  nebo ho poslat dál po cestě strádání a bolesti. Je tedy velmi důležité vědět jaká krmiva a jaká píce jsou lepší pro nemocné koně a která nejsou nejvhodnější.

Bryan Waldridge, DVM, MS, Dipl. ABVP, ACVIM, veterinární lékař z Kentucky Equine Research (KER) ve Versailles, Kentucky, přednesl přednášku o krmení nemocných a hospitalizovaných koní, na konferenci KER, která se konala v roce 2012, 17-18 května v Lexingtonu, Kentucky.

Nejprve diskutoval několik důvodů, které mohou zapříčinit, že kůň přestane žrát, předtím než zmínil několik specifických onemocnění, kde může správný krmný management velmi pomoci.

Proč nežerou?

Dr. Waldridge nejprve diskutoval některé z příčin nechutenství u koní:

 • Horečka: Dr. Waldridge vysvětlil, že koně s teplotou větší než 101.5°F (38,611 °C, pozn. překl.) často přestanou žrát, když teplota přesáhne  104° nebo  105°F (40 nebo 40,556 °C, pozn. překl.) rozhodně nebudou jíst.  Hodně koní začne opět přijímat potravu, když je teplota snížena, což je často docíleno podáváním nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Zdůraznil, že je velmi důležité zjistit příčinu horečky, vzhledem k tomu, že to může ukazovat na jiný, mnohem závažnější zdravotní problém.
 • Gastrointestinální onemocnění: Koně s impactions – zaklínění, ucpání, enteroliths (střevní kameny složené z minerálů, které se hromadí kolem cizího objektu, který kůň žere, ale nestráví), a blížící se průjem často vedou k přerušení příjmu potravy. 
 • Dýchací onemocnění: Stejně jako gastrointestinální onemocnění, také dýchací onemocnění může vést k tomu, že koně přestanou jíst. Dr. Waldridge poznamenal, že koně, kteří trpí virovou a/nebo bakteriální nebo pleuropneumonií (současný zánět pohrudnice a plic) jsou zejména náchylní k nechutenství
 • Žaludeční vředy: Zatímco žaludeční vředy mohou zapříčinit nechutenství u koní, Dr. Waldridge upozorňuje, že přítomnost žaludečních vředů nepotvrzuje, že klinické příznaky zvířete jsou způsobeny žaludečními vředy. Mnohdy jsou vředy zjištěny náhodně. Říká, že si všiml, že mnoho koní se cítí lépe po léčbě vředů, i v případě náhodného nálezu. Také někteří koně bez žaludečních vředů získají zpět chuť k jídlu po podávání léků na vředy.
 • Podávání metronidazolu: (lék, který patří mezi antibiotika ze skupiny nitroimidazolů. Účinnou látkou preparátu je stejnojmenná sloučenina metronidazol.  Metronidazol hubí řadu anaerobních bakterií a účinkuje i proti některým prvokům – pozn. překl.) Dr. Waldridge poznamenal, že podávání Metronidazolu může způsobit odmítání potravy z důvodu velmi špatné chuti léku.
 • Problémy se zuby: více obvyklé u starších koní – problémy se zuby mohou působit problémy nebo bolest při příjmu potravy, přestože je kůň jinak zdravý. Dr. Waldridge doporučuje zubní kontrolu, především když není zjištěn jiný zdravotní problém, který vede k nechutenství.
 • Střevní acidóza (překyselení): způsobeno nadměrným příjmem škrobů a nedostatkem píce v dietě koně, (abnormálně vysoké překyselení v tlustém střevu) velmi často způsobuje nechutenství.  Dr. Waldridge říká, že zelená píce nebo tráva mohou povzbudit koně k nastartování příjmu potravy.
 • Nedostatek zelené trávy: i pouhý nedostatek zelené trávy může způsobit nechutenství u koní, říká Dr. Waldridge. Poskytnutí těmto koním pastvu na ruce nebo alespoň nějakou dobu strávenou na pastvě může nastartovat jejich chuť k jídlu.

Cíl č. 1: udržovat jejich příjem potravy

Cílem číslo jedna při krmení nemocného nebo hospitalizovaného koně je udržet jeho příjem potravy pro udržení tělesné kondice. V tomto případě může být nezbytné krmit koně méně žádoucí potravou, v případě, že zvíře nechce konzumovat nic jiného jako např. vojtěškové seno než luční seno. Během diskuze o jednotlivých onemocněních Dr. Waldridge doporučil jak řešit „vybíravé jedlíky“

Doporučené postupy

Dále  Dr. Waldridge doporučil krmné postupy pro koně s některými specifickými problémy, kdy rekonvalescence,  může být buď podpořena, nebo zpomalena způsobem krmení.

Hepatoencephalopathy (metabolická porucha – pozn. překl.)  - poškození mozku a nervového systému jako komplikace vzniklá jaterní poruchou. To obvykle nastane, když jsou játra poškozena do té míry, že nemohou z krve odstranit toxiny jako například čpavek. Klinické příznaky zahrnují hepatoencephalopatie samo vyvíjeným tlakem na hlavu, změny v chování , záchvaty a neurologické deficity, které nejčastěji vznikají po jídle. Dr. Waldridge říká, že klinických příznaky společně s vyšetřením krve.

ultrazvukovým vyšetřením a biopsii jater pomůže při diagnostikování choroby.

Společně s medikací a podpůrnou léčbou, koně s hepatoencephalopatií vyžadují speciální management krmení, konkrétně snížení množství amoniaku – čpavku v jejich těle. Docílení tohoto požadavku dosáhneme snížením proteinu – bílkoviny alespoň na 8% v jejich krmné dávce a to krmením lučního sena nebo pastvou. Vyloučíme podávání píce s vysokým obsahem proteinu jako je např. vojtěška nebo jetel.  Kromě toho se doporučuje rozprostření krmné dávky v průběhu celého dne, aby se snížil obsah bílkovin, které játra musí jednorázově přefiltrovat.

Jestliže hepatoencephalopatický kůň bude ochoten konzumovat jenom luštěninovou píci s vysokým obsahem proteinu Dr. Waldridge říká, že musí být krmena v minimálním množství, jen tak, aby se udržela zdravá tělesná kondice koně.

Jaterní lipidóza - tento život ohrožující stav - ukládání tuku v játrech se nejvíce vyskytuje  u   miniaturních koní, poníků, oslů, ale může ovlivnit všechny koně, Dr. Waldridge vysvětlil, že během jaterní lipidózy dochází k silnému nechutenství a úbytku energie a proto je zásadně důležité přimět nemocného koně opět k jídlu. Tato choroba je diagnostikována na základě vyhodnocení krevní koncentrace triglyceridů v v krevním seru, vzhled krevního sera a jaterních enzymů.

Léčba je silně nutričně založená. Abychom podpořili příjem potravy, doporučuje se nabízet koni pestré variace krmení a je-li to možné pastvu na ruce. V některých případech, kdy zvíře zásadně odmítá jíst je nutná umělá výživa.

Dr. Waldridge zdůraznil, že je zásadně důležité velmi důrazně léčit příčiny jaterní lipidózy, protože jen tak může dojít k celkovému uzdravení.

Chronické onemocnění ledvin – při léčbě chronického onemocnění ledvin je zásadní přimět koně k normálnímu příjmu potravy a vody. Diagnóza této choroby zahrnuje identifikaci zvýšených ledvinových hodnot,  hypostenurie, (vylučování málo koncentrované moči nebo ztráty vody) , casts – močové odlitky ( ledvinové buňky válcovitého tvaru, tvořené  v tubulu - kanálku ), detekované v moči  a ultrazvukové vyšetření .

Při krmení koně s onemocněním ledvin se zaměřte na omezení bílkovin, které způsobují nadměrné močení a další poškozování již nemocných ledvin. Také omezte příjem vápníku za účelem snížení množství látky, kterou musí ledviny extrahovat do moči. Toto může být docíleno krmením vysoce kvalitního lučního sena nebo pastvou s omezením luštěninově píce s vysokým obsahem proteinu a koncentrace vápníku. Opět je nejdůležitější udržet příjem potravy u koně za účelem udržení tělesné kondice a v případě, že nebude chtít přijímat nic jiného používat luštěniny velmi střídmě.

Dr. Waldridge také poznamenal, že poskytnutí malého množství soli jednou až dvakrát denně povzbudí koně k většímu příjmu tekutiny a obohacení jeho diety o omega-3 mastné kyseliny může také pomoci ke snížení zánětu ledvin.

Respirační onemocnění - koně s respiračním onemocněním – např. opakované obstrukci dýchacích cest ( RAO - také známé jako dušnost), zánětlivé onemocnění dýchacích cest (IAD ) - mají také speciální výživové požadavky.  Vzhledem k tomu, že klinické příznaky obou RAO a IDA jsou intenzivnější díky vdechovaným částicím, Dr. Waldridge zdůraznil význam ve snižování výskytu  částic  prachu v koňské dýchací zóně. Většinu dráždivých částic lze nalézt v senu. Proto je důležité při krmení těchto koní maximálně eleminovat senný prach nebo zvolit jiné formy píce.

 • Při výběru sena se zaměřte na to, které je lisované při 15 – 20% vlhkosti. To je ideální obsah vlhkosti, který nezpůsobuje koncentraci tepla a zároveň je příznivé pro prostředí, které nepodporuje vznik plísní a spór
 • Namáčení sena redukuje obsah prachu, ale studie prokázaly, že namáčení sena i na méně než 30 minut může snížit obsah živin v senu.
 • Ošetření sena párou je relativně nová metoda snížení obsahu prachu a bylo prokázáno snížení plísní a bakteriálních spór o více než 95% a zároveň zachování výživové hodnoty sena.
 • Senáž je vhodnější pro koně s dýchacími problémy než seno, vzhledem k tomu, že bylo prokázáno snížení obsahu prachu až o 93%
 • Krmení lisovanými kostkami sena je také další možnou alternativou pro koně s dýchacími problémy, vzhledem k tomu, že snižuje obsah prachu v dýchací zóně koně, má velmi nízký obsah plísňových spór a žádkný pyl
 • Peletované seno snižuje obsah prachu v dýchací zóně koně na pouhé 3% v porovnání se senem, říká Dr. Waldridge

Na závěr

Výběr krmení může buď pomoci, nebo zbrzdit cestu k zotavení ze zdravotních problémů a nemocí. Porozumění proč určitá krmiva jsou nebo naopak nejsou doporučovaná pro určitý zdravotní stav a spolupráce s veterinářem může majitelům koní pomoci při cestě k zotavení.

Text a foto Erica Larson, News Editor, The Horse.com