X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Květen - 2020
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

Kůň je pracant, ale potřebuje i klid.

01.10.2014
(0) Hlasů
   
(2866) Zobrazeno

 

 

Čas plyne, léto je ve své polovině, a přestože my se stále ještě opalujeme u rybníků, zvířata už vědí, že dny se nám opět začaly zkracovat. Ale o tom, doufám, až v zářijovém a říjnovém vydání. V tomto letním článku bych se ráda detailněji podívala na vztah člověka a koně – proč vlastně koně chováme, proč nás tak přitahují, jaká jsou vzájemná pozitiva tohoto vztahu?

Neznám snad jedinou stáj, kde by neběhal alespoň jeden pes a po okenních parapetech se nepovalovaly huňaté kočky domácí. Lidé se odnepaměti obklopují těmito zvířaty z různých důvodů. Kočku si většinou pořizuje člověk nezávislý, kterého láká tajemno a určitá odměřenost těchto ušlechtilých kočkovitých šelem. Pejskař je zpravidla společenský a aktivní člověk, který od svého čtyřnohého chlupáče vyžaduje spolehlivost, zábavu a oporu. Koňák, nebo-li člověk, který propadl kouzlu koní, je velice specificky „postižen“. Proč nás kůň tolik fascinuje? Je to kořist, není to bojovník. Má-li možnost volby, vždy bude raději utíkat, než by šel do konfliktu. Máme tedy tendenci ho opatrovat a chránit. Je silný a rychlý, toto spojení pro nás historicky znamenalo neuvěřitelné možnosti. Je to mystické zvíře, které má nádhernou symetrii těla, ladné chody, dlouhou hřívu a ocas. Je stvořeno, aby nás fascinovalo.

A co těmto zvířatům v dnešní době nabízíme my?

Z mého dlouhodobého osobního pozorování vyplývá, že lidé vlastnící koně mají tendenci vnitřně stále dosahovat výš a zanechávat za sebou stopy svých zásluh. U koně a člověka jde o zcela jiný vztah než u psa a člověka (výjimkou jsou samozřejmě psi služební, pracovní či záchranářští). Po koni se totiž velice často vyžaduje tvrdá práce a zodpovědnost. Jsou na něj kladeny mnohdy vysoké výkonnostní nároky a často se zapomíná na duševní odpočinek zvířete. Přitom by postačilo pár hodin denně strávených v přirozeném prostředí pastviny a společnosti koní.

Ano, koně jsou schopni tento tlak určitou dobu akceptovat, ale dřív nebo později se to projeví na jejich psychice a časem i na fyzickém stavu zvířete. Jsou běžné případy mladých koní, kteří jsou přetrénovaní a přestávají ochotně spolupracovat. Mizí jejich životní jiskra a motivace. Proč? Protože jenom úspěch je atraktivní. Pojďme změnit tento náhled na věc.

Atraktivní je přeci především to, když vás kůň radostně vítá při příchodu na pastvinu. Když k vám přijde dobrovolně a bez jakýchkoliv známek odporu se nechá v klidu nasedlat a nauzdit.

Jsem optimista a všímám si, že v poslední době se mezi koňomilci vyskytuje stále více lidí smýšlejících holisticky neboli celostně – vše se vším souvisí. A kůň nebude schopen dlouhodobě podávat výborný výkon, nebude-li v psychické pohodě. Proto máme-li doma koňského sportovce, snažme se mu dopřát kromě kvalitního tréninku i kvalitní odpočinek. Důležitý je také volný čas strávený s vámi – čas, kdy vy po koni nic chtít nebudete a on bude mít možnost chovat se tak, jak on sám dobrovolně chce.

Kůň nebude schopen dlouhodobě podávat výborný výkon,

nebude-li v psychické pohodě.

Osobně jsem velice nadšená z filozofie firmy Energy a z preparátů Energyvet pro zvířata. Sama jsem začala výrobky užívat před osmi lety. V praxi, u koní a psů, je využívám již několikátým rokem. Díky prevenci a rychlému podání preparátů v případě potřeby se snížily návštěvy veterináře pouze na povinné očkování. Právě tyto výrobky nám totiž umožňují pomáhat zvířatům celostně. Každý hlavní preparát z Pentagramu (Gynevet, Virovet, Renovet, Regavet, Korovet) ovlivňuje určitou energetickou dráhu a působí širokospektrálně. Řeší především příčinu, díky které vznikají další problémy. Mým favoritem je Regavet – můžete ho podat vždy, když si nejste jisti volbou vhodného preparátu. Regavet vám pomůže řešit zažívací problémy, koliky, neprůchodnost střeva, podvýživu i nadváhu, nechutenství, sníženou imunitu, alergie a mnoho dalších.