X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Prosinec - 2019
Po Út St Čt So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

Kolostrum pro hříbata

01.10.2014
(1) Hlasů
   
(4789) Zobrazeno

Kolostrum pro hříbata

Tho Horse.com, Christina S. Cable, DVM, Dipl. ACVS, Apr 14, 2014

Pro novorozené hříbě může kolostrum znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Photo: Anne M. Eberhardt

Nyní, když je porodní sezóna v běhu, přemýšlí  veterináři , kteří běžně léčí a pečují o hříbata více o kolostru – mlezivu -  kdo ho má, kdo ho potřebuje a kde ho mohou získat. Možná vás zajímá, jestli je mlezivo vlastně tak důležité. Pro novorozené hříbě, může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Než začneme diskutovat o tom, proč je mlezivo je důležité je nejprve nutno vysvětlit problematickou situaci, do které se hříbě narodí.  Všichni víme, že k boji proti infekci, zdraví lidé a koně mají fungující imunitní systém, který nastartuje reakci v podobě specializovaných buněk, které zabíjejí napadající bakterie. Hříbě se narodí s imunitním systémem, který je v pořádku, ale s žádnými protilátkami v oběhovém systému (v krvi), které mohou bojovat proti infekci.

Hříbě se nerodí s protilátkami získanými z krevního řečiště, jako je tomu u lidí. Hříbě, které je ještě v děloze, má krevní oběh, který je oddělen od krevního oběhu matky placentou, která se u koně skládá z 6 vrstev. Tyto vrstvy neumožňují částicím tak velkým jako jsou imunoglobuliny (protilátky) prostoupit, takže hříbě nemůže získat protilátky od matky a rodí se s minimem nebo žádnými cirkulujícími protilátkami.

Imunitní systém novorozeného hříběte je neporušený a může fungovat, ale nebude reagovat na invazi bakterií stejně rychle jako imunitní systém dospělého jedince. Tato pomalá odezva nebo časová prodleva může dovolit bakteriím, se kterými se hříbě setká ve svém prostředí způsobit chaos a ohromující infekce, pokud není hříbě kojeno a neabsorbuje dostatečné množství kolostra.

Co je kolostrum – mlezivo?

Mlezivo je produkováno klisnou pouze jednou za těhotenství a je to první mléko, které se vytvoří těsně předtím, než porodí a nevytváří se déle než 24 hodin po porodu. Toto mléko je husté, žluté a velmi lepkavé a liší se od mléka, které bude produkovat později (které je řídké a bílé). S blížícím se datem porodu se veménko klisny začíná naplňovat mlezivem. Když začne produkovat mléko, bude odkapávat z veménka. Tento proces je znám jako " voskování „, protože kapající mlezivo je husté a vypadá jako vosk kapající z hořící svíčky.

Toto kolostrum je plné imunoglobulinů, které jsou koncentrovány z krevního oběhu klisny. Tyto imunoglobuliny (gama globulin, který je nejvíce důležitý) poskytne hříběti ochranu před invazí bakterií a pomůže udržet hříbě zdravé po dobu než je jeho vlastní imunitní systém je přiměřeně funkční a to je asi v 8 -10 týdnu věku.

Hříbě musí pít a absorbovat kolostrum během prvních 12-24 hodin života. Imunoglobuliny z mléka mohou být absorbovány v gastrointestinálním traktu hříběte jen v malém časovém úseku - prvních 24 hodin života (čas, kdy střevo může absorbovat nejvíce imunoglobulinů je během prvních 8 hodin života hříběte). Po uplynutí této doby již nemůže gastrointestinální trakt hříběte vstřebávat větší molekuly imunoglobulinu. Po zhruba 8 hodinách života novorozence absorpční schopnost neustále klesá k nule, kde je v době okolo 24 hodin života.

Naštěstí, ve většině případů se hříbě narodí a jak se postaví na nohy, najde veménko matky a začne sát. Hříbě pak absorbuje mlezivo od své matky a nemá žádný problém. Ale co se stane, když hříbě neabsorbuje mlezivo a co můžete udělat pro ochranu hříběte?

Selhání pasivního transferu

 

Když hříbě neabsorbuje dostatek mleziva od klisny, technicky to nazýváme selhání pasivního přenosu - částečné nebo úplné selhání přenesení mateřských protilátek z klisny na hříbě. Existuje celá řada důvodů pro rozvoj tohoto syndromu:

  • Klisna neprodukuje kolostrum ( Agalactia ) nebo produkuje nekvalitní mlezivo (nízká hodnota imunoglobulinu);
  • U klisny by mohlo začít " voskování " příliš brzy a odkapala by většinu svého kolostra před tím, než se hříbě narodí; nebo
  • Hříbě může být příliš slabé na to, aby se postavilo a začalo sát. Každá z těchto příčin může zapříčinit u hříběte nedostatečnou hladinu imunoglobulinů a vyšší náchylnost k infekcím.

Kolik kolostra?

Probíhá hodně diskuzí o tom, kolik je zapotřebí mleziva pro ochranu hříbě před infekcí. Jedna studie ukázala, že jeden až dva litry normálního mleziva by mělo být dostatečné množství pro vysokou úroveň imunoglobulinu – dostatek pro ochranu hříbě před infekcí. Je těžké, ne-li nemožné, změřit, kolik vaše hříběte vypije. Množství je důležitější pro hříbata, která nemůže sát od matky, nebo jejich matky postrádají kolostrum. Většina zdravých hříbat bude sát pro dobu jedné až dvou minut, šest nebo sedmkrát za hodinu. Pokud se vaše hříbě zdá slabé a hodně spí, je možné že nedostává dostatek mleziva. Požádejte vašeho veterináře, aby vyšetřil hříbě co nejdříve.

Je vaše klisna připravená?

Především, každou klisnu, která porodí, je třeba zkontrolovat, abychom se ujistili, že má mlezivo (mléko) ve svém veménku. Můžete to udělat prohlédnutím a pohmatem jejího veménka. Veménko by mělo být zvětšeno, s kolostrem odkapávajícím v malém množství. Po umytí rukou a očištění jejího veménka jemným mýdlem a vodou, můžete zmáčknout mléčnou žlázu, abyste se ujistili, že ze žlázy vystříkne mlezivo. Máte-li klisnu, která porodila a má málo nebo žádné mlezivo, zavolejte ihned svého veterinárního lékaře. Váš veterinář může zjistit důvody, proč klisna nemá mlezivo a zahájit léčbu, která ji pomůže produkovat mléko. Ještě důležitější je, že v případě, že je potvrzeno, že klisna nemá dostatek mleziva, pak vám váš veterinář může pomoci najít náhradní zdroj mleziva.

Kolostrum může být těžké získat. Nejlepším zdrojem jsou velcí chovatelé, velké soukromé koňské veterinární praxe, univerzitní veterinární nemocnice. Pokud nelze mlezivo získat je nutné aplikovat náhradu. Imunoglobuliny pro orální podávání jsou komerčně dostupné zrovna jako intravenózní plazma. Intravenózní plazma je dražší, ale já ji osobně preferuji k nastartování imunoglobulinů v těle novorozeného hříběte. Váš veterinář vám může doporučit nejlepší léčbu pro vaše hříbě a pro vaši konkrétní situaci.

Po nastartování systému hříběte buď perorálními nebo intravenózními imunoglobuliny (nebo pokud hříbě sálo od klisny), může být aplikována komerční náhrada mléka jako doplněk nebo kompletní krmivo pro hříbata.

Je kolostrum kvalitní?

Subjektivní hodnocení kolostra je přijatelné ve většině případů při hodnocení kolostra. Pamatujte že, kvalitní mlezivo je žluté, husté a velmi lepkavé. Pokud je mlezivo je bílé a řídké, pak asi není příliš kvalitní. Mlezivo lze testovat pomocí kolostrometru , který měří hustotu (hmotnost látky vzhledem k odpovídající objemu vody) mleziva. Specifická hmotnost je v přímé korelaci s obsahem imunoglobulinů v mlezivu a měla by být 1060 pro dosažení vysoké úrovně imunoglobulinů. Měření měrné hmotnosti mleziva je ještě důležitější při zmrazení a uchování kolostra pro použití u hříbat, která jsou v nouzi.

Máte dost kolostra?

Nejlepší léčba novorozeneckého selhání pasivního přenosu a následné septikémie (bakteriální infekce), je prevence. Nejlepším způsobem, jak zabránit těmto komplikacím je lékařské vyšetření brzy po porodu (18-24 hodin). Nazvala jsem to kontrola zdravého hříběte.

Během tohoto vyšetření je hříbě je hodnoceno z pohledu možných vrozených vad  jako je rozštěp patra, entropium (defekt očních víček – vtáčení víček dovnitř) a dalších možných problémů, např.  zlomená žebra nebo potíže s meconiem  (první stolice pozn. překl.). Také během této doby by hříbě mělo mít IgG nebo gama globulin hodnocen jedním z několika různých testů. Existuje několik testů, které mohou být provedeny za účelem zjištění,  zda hříbě absorbuje dostatek (800-1000 mg / dl IgG ). CITE test je nejobvyklejší metodou používanou v mém okolí.

Co dělat, když ...

Vaše hříbě nesaje od matky z důvodu slabosti nebo problémů pohybového aparátu, které mu brání stát.

Zavolejte svého veterináře, aby hříbě prohlédl co nejdříve. Pokud hříbě nemůže stát kvůli problémům pohybového aparátu, jako jsou zkrácené šlachy, ale chce sát a klisna má kvalitní mlezivo, pak je možné mlezivo odsát a krmit hříbě z láhve. Hříbata s dobrou chuti k jídlu, by měla být krmena tolik, kolik chtějí (obvykle asi 250 ml / hod) každou hodinu (každou půlhodinu je ještě lepší). Zdravé hříbě vstane, napije se a pak si krátce zdřímne. Pak opět vstane a pije velmi často (šest až sedm krát za hodinu).

Váš veterinář by měla být volán okamžitě, pokud hříbě nemůže stát na vlastních nohou a doporučit ev. převoz do nemocnice k léčbě.

Vaše hříbě saje neustále, naráží do veménka klisny a zdá se neklidné.

Zkontrolujte veménko své klisny, abyste zjistili, jestli má nějaké mléko. Pokud je veménko velmi malé a nevytéká žádné mlezivo nebo mléko, když ho stisknete, pak má agalactii (nedostatek produkce mléka). To může být způsobeno mnoha různými důvody, z nichž nejčastější je požití houby (Acremonium coenophialum ), která roste na kostřavě. Tato houba může také vést k dystocii (opožděný porod – pozn. překl.), kvůli problémům se zesílenou placentou a prodlouženému těhotenství. Váš veterinář by měla být volán okamžitě k prohlédnutí hříběte a léčbě klisny. Tato hříbata často vyžadují intenzivní léčbu na veterinární klinice, protože jsou slabá a obvykle se u nich vyvine selhání pasivního přenosu s následnou septikémií (bakteriální infekce), které mohou být fatální.

Máte starší klisnu, která „voskuje“ po dobu dvou týdnů, předtím než konečně porodí.  Vy jste ztratili hodně spánku a u klisny se jeví, že ztratila všechno své mlezivo, protože její mléko je nyní bílé, řídké, a už vůbec ne lepkavé. Má dostatek mléka, ale máte strach o obsahu imunoglobulinů.

Měli byste ihned zavolat veterináře a nechat ho prohlédnou klisnu i hříbě, stejně jako mléko. Mléko je dobré, protože bude udržovat a živit se hříbě, ale zároveň je také špatné, protože může zapříčinit, že střevo hříběte ztratí schopnost absorbovat imunoglobuliny. Pokud je to možné, mělo by být mléko změřeno  kolostrometrem . Pokud je kolostrum nízké kvality, pak by měl být nalezen náhradní zdroj mleziva. Je-li k dispozici, měly by být podány jeden až dva litry mleziva v průběhu osmi hodin; pak hříbě může sát od matky normálně. Pokud mlezivo není k dispozici, pak by měl být podán perorální nebo intravenózní zdroj imunoglobulinů co nejdříve je to možné. Hříbě by měly být zkontrolováno za 18 do 24 hodin k vyhodnocení hladiny IgG . Pokud je to nutné může být administrována další léčba.

Jestliže hříbě nemá odpovídající úroveň IgG , pak by měl být podán doplněk, v závislosti na věku hříběte. Protože většina hříbat není vyšetřena do 24 hodin věku, intravenózní plazma je tou nejlepší volbou. Jeden až dva litry plazmy obvykle stačí zvýšit úroveň IgG na bezpečné hodnoty. I když je tato léčba drahá, může ušetřit peníze v budoucnu tím, že zabrání septikémii (léčba tohoto stavu na většině veterinárních klinik stojí několik tisíc dolarů, v závislosti na komplikacích, které vznikají) . Mnozí majitelé vidí použití plazmy jako levnější pojistku.

Kromě toho, někteří chovatelé s velice cennými hříbaty volí intravenózní aplikaci plazmy, i když hříbě má přijatelnou úroveň imunoglobulinů, zvláště v případě, že měli v minulosti problémy s chorobami, jako je Rhodococcus equi (Bronchopneumonie hříbat – pozn. překl.). Plasmu je možné zakoupit s tím, že je hyperimunní pro uvedené onemocnění a jiné bakterie. Zeptejte se vašeho veterináře, zda je plazma terapie vhodná pro vaše hříbě.

Je třeba poznamenat, že ne všechna hříbata s nízkým IgG onemocní. Nicméně, většina hříbat se septikémií mají IgG nižší než 800 mg / dl. To může být částečně způsobeno čistotou životního prostředí nebo jinými rizikovými faktory spojenými s konkrétním chovatelským subjektem, ale další diskuse je nad rámec tohoto článku.

Kdy je kolostrum nebezpečné

Existuje jen jeden případ, kdy nedovolíme klisně kojit její hříbě kolostrem -  v případě rizika novorozenecké Iserythrolysis ( NI ) (Novorozenecká Iserythrolysis je onemocnění mladých hříbat mezi jedním a 7 dny věku, vyznačující se depresemi, neschopnosti sát,  žloutenkou , anémií a občas rychlou smrtí. Pozn. překl.)  To je onemocnění, které způsobuje anémii (nízký počet červených krvinek) a může být fatální, není-li rychle zjištěno. Je to způsobeno přecitlivělostí klisny na určité antigeny, obsažené v červených krvinkách. To se může stát z předchozí krevní transfuze nebo po styku matky s krví hříběte během předchozího porodu. Má-li tato krev antigen, který není přítomen v jejích červených krvinkách, bude klisna vytvářet protilátky, které se koncentrují v jejím mlezivu. Jestliže její hříbě má červené krvinky s problematickým antigenem (zděděno po otci), pro které klisna vyprodukovala protilátky, pak hříbě při požití mleziva do sebe dostane tyto protilátky, které zničí jeho červené krvinky.

Pokud je klisna je podezřelá z vytvoření protilátek díky zmíněným rizikům, nebo již porodila NI hříbata, pak může být testována ve svém posledním měsíci březosti a výsledek zjištěn pomocí krevního testu.

Hříbata, která mají, NI obvykle rozvinou příznaky do 48 hodin. Tato hříbata jsou obvykle slabá, mají bledou tkáň a zvýšenou srdeční a dechovou frekvenci. Jakmile je zjištěna diagnóza, hříbata jsou léčena krevní transfuzí a podpůrnou léčbou.

Naštěstí to není příliš časté onemocnění, a je-li zjištěno včas, hříbě dostane náhubek ihned po narození a je krmeno alternativní zdrojem mleziva perorálně nebo intravenózně imunoglobuliny.

Skladování kolostra

Mnoho velkých chovatelů a koňských praxí skladují mlezivo pro případ nouze. Pokud máte běžně více než několik hříbat ročně, byl by to dobrý nápad skladovat mlezivo pro vlastní potřebu. Zdravé klisny s vysokým obsahem imunoglobulinu v jejich mlezivu mohou být použity jako dárci mleziva. Klisnám, které porodily mrtvé hříbě, nebo jejich hříbě zemřelo krátce po porodu, může být odsáno všechno jejich mlezivo. Kromě toho, zdravým klisnám s hříbaty také může být asi 200 ccs mleziva odsáno a následně uloženo, aniž se riskuje vyčerpání zásob kolostra pro jejich hříbata.

Kolostrum může být zmraženo a uloženo po dobu ne více než dvou let. Pokud máte zásobu mraženého mleziva, nezapomeňte je rozmrazit pomalu v teplé vodní lázni (asi jednu hodinu). Rozmrazování v mikrovlnné troubě zničí imunoglobuliny v mlezivu  - tak dojde ke zničení nejvýznamnější složky mleziva.