X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Prosinec - 2019
Po Út St Čt So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

5 tipů na krmení hříbat

01.10.2014
(1) Hlasů
   
(3951) Zobrazeno

Správná výživa hříběte je nezbytná pro adekvátní růst a vývoj. Hlavním zdrojem příjmu živin u hříběte je mateřské mléko, ale v některých případech to samo o sobě nebude splňovat jeho vysoké nároky na výživu. Co byste měli udělat?

Hlavním zdrojem živin je pro hříbě mateřské mléko, ale v některých případech nemusí, samo o sobě, splňovat jeho vysoké nároky na živiny.

Photo: Photos.com

 

Zde je pět bodů týkajících se výživy hříbat ke zvážení:

1. Sání:  Novorozená hříbata obvykle začínají sát od klisny do dvou hodin po narození. Během první dne života, mohou hříbata sát až 10 krát za hodinu.  Výsledky studie ukázaly, že hříbata starší než jeden den mohou konzumovat asi 30 liber (13,608 kg) mléka za den (o něco více než 3 galony = 11,356 litrů).

2.  Kolostrum:  Velmi důležité je, aby vaše hříbě přijímalo na imunoglobulin (protilátky) bohaté mlezivo, což je zásadní pro posílení jeho imunitní systému. Mateřské mléko má nejvyšší obsah imunoglobulinu ihned po porodu a jeho koncentrace se začne rychle snižovat čtyři až osm hodiny po porodu. Navíc po prvních 24 hodinách života, hříbě již není schopno absorbovat tyto důležité komponenty.

Veterináři mohou provést jednoduchý krevní test, aby se zajistilo, že hříbě přijalo odpovídající množství kolostra. Pokud klisna neprodukuje dostatečné množství kolostra, pokud hříbě nedokáže sát brzy po narození, nebo pokud systém hříběte není schopen absorbovat mlezivo (k tomu může dojít u předčasně narozených hříbat anebo u hříbat s hypoxií [ nedostatečný přívod kyslíku ] s gastrointestinálním poraněním, zánětlivým poraněním, nebo jiným onemocněním), obraťte se na svého veterinárního lékaře. On nebo ona bude moci poskytnout důležité imunoglobuliny - buď mražené kolostrum, náhražku mleziva, nebo intravenózní podání čerstvé plazmy, zmrazené hyperimunní plazmy nebo imunoglobulinových koncentrátů.

3. Mateřské mléko: Koncentrace mateřského mléka se liší v závislosti na několika faktorech, včetně nutričního stavu klisny. Energie v mléku, bílkoviny, tuky a obsah minerálních látek jsou nejvyšší během prvního měsíce po porodu hříbě a poté se snižují. Například energetický obsah mléka klesne z 263 kilokalorií (kcal) na libru (0,454 kg) v prvním měsíci asi 228 kcal na libru (0,454 kg) v pátém měsíci po porodu.

4. Pevná strava: Hříbata budou aktivně vyhledávat pevnou stravu během prvních dnů života a mnohá se budou snažit konzumovat krmivo matky (jestli je matka s nimi ochotna své krmivo sdílet je jiný příběh). Proto většina chovatelů podává hříbatům pevnou stravu na bázi mléka v podavači, ke kterému má přístup pouze hříbě. Tato krmiva obsahují vysoce kvalitní zdroje energie, aminokyselin a vyvážených minerálů, zejména vápník a fosfor. K výhodám pevného krmení patří vyšší průměrný denní přírůstek a snížení stresu při odstavení hříběte.

5. Sirotci: Nutriční potřeby sirotka, závisí na několika faktorech včetně věku hříbě, a zda je k dispozici náhradní matka. Novorození sirotci musí konzumovat mlezivo jako každé jiné hříbě, ale poté mohou okamžitě přejít buď k náhradní matce, nebo komerčně dostupné náhražce mléka krmené z láhve. Osiřelá hříbata mohou být odstavena od mléka v 10 až 12 týdnu věku na kvalitní zdroj píce a pevnou stravu. (Poznámka editora: Další informace naleznete v článku Krmení osiřelých hříbat na TheHorse.com).

Závěrem:

Mlezivo a mléko by mělo poskytnout hříběti potřebné živiny a imunoglobuliny od narození do odstavu. Chovatelé mohou použít pevnou stravu s cílem zajistit, že hříbě přijímá adekvátní denní výživu a pomoci snížit stres odstavu. U osiřelých a odmítnutých hříbat, může náhradní matka nebo náhrada mateřského mléka pomoci uspokojit nutriční potřeby hříběte.

By Kristen M. Janicki, MS, PAS , Apr 11, 2014