X krmivo Glord
Sledujte nás na
Události
Srpen - 2021
Po Út St Čt So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Obchodní zástupce
HLEDÁME OBCHODNÍ
ZÁSTUPCE PO CELÉ ČR
PRÁCE NA ŽL
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM
+420 777 224 418
info@glord.cz

S VÝŽIVOU SOUVISEJÍCÍ PROBLÉMY: ENTEROLITY – STŘEVNÍ KAMENY

13.04.2015
(5) Hlasů
   
(5340) Zobrazeno

Jsme to, co jíme! To si uvědomíme, když se podíváme na širokou škálu nemocí a poruch spojených s výživou. Některá onemocnění jsou způsobena nerovnováhou výživy; jiná mají svou příčinu jinde, ale je možné je řešit pomocí specializované výživy. Zde se budeme se zabývat enterolity.


Enterolity jsou zvláštní kamenné útvary (něco jako "koňská perla"), které mohou zablokovat střevní trakt koně a vyvolat příznaky koliky - mohou se tvořit, když cizí předmět různého druhu končí v zažívacím traktu. Cizí předmět může být stejně bezvýznamný jako tříska ze dřeva nebo kousek provázku, které zůstal v seně. Ve výjimečných případech, kdy tělo nedokáže vyhnat nestravitelné částice, pokusí se místo toho chránit střeva obalením objektu vrstvami minerálních usazenin. Výsledkem je tvrdý zhutněný útvar, který může být hladký, kulovitý, nepravidelný a nerovný nebo dokonce mnohostěnný. Velikost enterolitu se může pohybovat od velikosti hrášku až po velikost větší než vaše pěst. Malé útvary jsou většinou časem vyloučeny ve stolici, ale ty větší mohou být zodpovědné za nevysvětlitelné, opakující se koliky a je třeba je odstranit chirurgicky dříve, než způsobí závažné střevní prasknutí.

Enterolity se zdají být běžné v jihozápadních Spojených státech, ale můžou objevit kdekoliv a mohou zasáhnout jakékoliv plemeno nebo věk koně.

Diagnostika enterolitů se obvykle provádí kombinací rentgenových snímků a chirurgického průzkumu. Šance na detekci enterolitů podle rentgenu - na základě nedávné studie ukazují, že břišní rentgeny mají záchyt enterolitů 90% u lačných koní. Naštěstí úspěšnost odstranění kamenů je více než 90% - ale, samozřejmě břišní chirurgie je vždy riskantní.

Prevence je nejlepší lék. Několik tipů, které vám pomohou snížit pravděpodobnost výskytu enterolitů u vašeho koně:

  • Eliminujte co nejvíce šanci, že váš kůň může přijímat s potravou cizími předměty tím, že odstraníte motouz ze sena, zkontrolujete jeho okolí a výběhy pro suti a odpadu. Spíše než krmení přímo na zemi, zkuste podávání sena v síti nebo krmítku.
  • Podávejte luční seno. Většina koní, u kterých se vyvíjejí enterolity, mají stravu složenou z nejméně 50% vojtěškového sena, které má mnohem vyšší hladiny vápníku, hořčíku, a bílkovin než luční seno.
  • Snižte množství pšeničných otrub ve stravě vašeho koně. Otruby poskytují vysoké množství fosforu, který by mohl přispět k tvorbě enterolitu.
  • Poskytněte vašemu koni volný přístup k senu nebo zvýšte počet krmení sena za den. To pomůže udržet trávicí systém vašeho koně stále zaměstnaný, protože když střevo aktivně nepohybuje svým obsahem po celé jeho délce, může dojít k vytváření příznivého prostředí pro usazení a růst enterolitů.    
  • Poskytněte vašemu koní každodenní dostatek pohybu a vyvarujte se delšímu stání v boxe. Nečinnost také přispívá ke snížení střevního pohybu krmiva.


The Horse.com, Karen Briggs, 2.4. 2015

Foto: Photos.com